Putin, NATO'nun daha fazla müdahil olmasının savaşın diğer ülkelere sıçramasına neden olabileceği uyarısında bulunuyor.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden'ın, Ukrayna'nın, Harkiv bölgesini saldırılardan korumak için ABD silahlarını kullanarak Rus toprakları içindeki hedefleri vurmasına izin vereceği belirtildi.

Adlarının açıklanmaması kaydıyla konuşan Amerikalı yetkililer, Kiev'in bu ayın başlarında yeniden Rus saldırısına uğrayan Harkiv bölgesi sınırında Amerikan yapımı silahları kullanmasına izin verileceğini söyledi.

Reuters'a konuşan ABD'li bir yetkili, “Başkan kısa süre önce ekibine Ukrayna'nın kendilerine saldıran ya da saldırmaya hazırlanan Rus güçlerine karşılık verebilmesi için Harkiv bölgesinde karşı ateş amacıyla ABD tarafından tedarik edilen silahları kullanabilmesini sağlama talimatı verdi.” dedi.

Bu karar, Kiev'in ABD silahlarını Ukrayna sınırları dışında kullanmasına izin vermeyi reddeden Biden'ın politika değişikliğine işaret ediyor.

NASA'nın tıbbi acil durum tatbikatı sosyal medya kullanıcılarını korkuttu NASA'nın tıbbi acil durum tatbikatı sosyal medya kullanıcılarını korkuttu

Başta Fransa olmak üzere birçok Avrupa ülkesi de silahlarının Ukrayna tarafından Rusya'daki askeri hedeflere karşı kullanmasına yeşil ışık yakıyor.

Öte yandan Almanya hükümeti de, Rusya sınırlarından ateşlenen füzelere karşılık vermesi için Ukrayna'ya verdiği silahların kullanılabileceğini açıkladı.

Rusya 10 Mayıs'tan bu yana Harkiv bölgesinde çok sayıda köyü ele geçirmeyi başarmış ve binlerce kişinin evlerini terk etmesine neden olmuştu.

Bu da Washington yönetiminin ülkenin kuzeydoğusundaki bölge sınırında Rus askeri hedeflerini Kiev'e vurma yetkisi veren kararı gündeme almasına neden oldu.

Putin ise, NATO'nun daha fazla müdahil olmasının savaşın diğer ülkelere sıçramasına neden olabileceği uyarısında bulunuyor.

Putin, ülkesinin nükleer gücüne atıfta bulunarak Batılı ülkelerin politikalarını gevşetmelerinin “ciddi sonuçlar” doğurabileceğini söylemişti.