Türkiye'nin en köklü havacılık yer hizmetleri şirketlerinden HAVAŞ'ın Genel Müdürü Mete Erna, Aeronews24'e özel açıklamalarda bulundu. İşte Erna'nın önemli açıklamaları:

Kariyer Yolculuğu ve HAVAŞ'taki Yükselişi

Mete Bey, öncelikle okuyucularımızın sizleri daha yakından tanıyabilmesi adına biraz kendinizden bahseder misiniz?

1973 İstanbul doğumluyum. İtalyan Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunuyum. 2006 yılında aynı bölümden yüksek lisans diplomamı aldım. Doktora programına başladım fakat sektördeki kariyerim nedeniyle akademik çalışmalarımı sürdüremedim. 2017-2020 yılları arasında HAVAŞ'ta Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüttüm ve Ekim 2020'den bu yana Genel Müdür olarak görev yapmaktayım.

Mete Erna Havaş1

HAVAŞ'taki kariyer yolculuğunuz nasıl başladı?

Sektörde çalışmaya 1995 yılında HAVAŞ'ta başladım. 10 yıl boyunca operasyon, satış ve kargo birimlerinde görev yaptıktan sonra akademik çalışmalar için ayrıldım. Daha sonra Singapur’da Swissport, Türkiye’de Çelebi Hava Servisi ve Suudi Arabistan Havayolları’nda çeşitli görevler üstlendim. 2014 yılında HAVAŞ'a geri döndüm ve Ekim 2020'den itibaren Genel Müdür olarak görevime devam ediyorum.

HAVAŞ'ın Genişleme ve Büyüme Planları

HAVAŞ, Türkiye'de 30 havalimanında, yurt dışında ise Zagreb ve Riga'da faaliyet gösteriyor. Yeni meydanlarda faaliyet planlarınız var mı?

Türkiye’de 30 havalimanında hizmet veriyoruz ve TGS’nin %50 ortağıyız. Yurt dışında 2011 yılından beri Letonya Riga Havalimanı’nda hizmet veriyoruz. 2022’de ise Hırvatistan Zagreb Havalimanı’nda mevcut yer hizmetleri firmasını satın aldık. Orta Doğu, Doğu Avrupa, Orta Asya ve Afrika pazarlarına odaklanmayı düşünüyoruz. Hindistan ve Orta Asya gibi bölgeler de büyüme potansiyeline sahip, bu nedenle bu bölgeleri de değerlendiriyoruz.

Mete Erna Havaş6

Yeni İşbirlikleri ve Stratejik Hedefler

Yeni iş birlikleriniz olacak mı?

Yurt içi ve yurt dışında büyüme hedefimiz her zaman var. Önümüze çıkan fırsatları değerlendirerek yeni pazarlara girme, ortaklık ve satın alma opsiyonlarını göz önünde bulunduruyoruz.

HAVAŞ'ın bugün Türk sivil havacılığındaki yerini nasıl tanımlarsınız?

HAVAŞ’ın kökleri Türkiye’de sivil havacılığın başladığı 20 Mayıs 1933’e kadar uzanıyor. 1958’de USAŞ çatısı altında devam eden yer hizmetleri faaliyetleri, 1987’de HAVAŞ markası altında sürdürülmeye başlandı. 1995’teki özelleştirme sonrasında HAVAŞ, küresel olarak örnek gösterilebilecek bir başarı hikayesine imza attı.

Mete Erna Havaş5

HAVAŞ'ın 91. Yıl Stratejileri

HAVAŞ stratejilerini nasıl belirliyor?

TAV Havalimanları ve grup şirketlerinin makro hedeflerini dikkate alarak, karlılığımızı ve borçluluğumuzu sürdürülebilir tutmaya özen gösteriyoruz. Teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor ve yatırımlarımızı buna göre şekillendiriyoruz. Müşteri beklentilerini karşılamak için sürekli iyileştirmeler yapıyoruz. 2022’de liderlerimizle bir araya gelip gelecek stratejilerimizi belirledik. Hedefimiz, güvenilir çözüm ortağı olarak sunduğumuz sürdürülebilir havacılık deneyimini yaygınlaştırmak.

Hava Kargo Operasyonları

HAVAŞ'ın hava kargo operasyonlarında neler yapıyorsunuz?

Türkiye’de İstanbul, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes ve Antalya Havalimanlarında depolama hizmetleri veriyoruz. Ayrıca, Kazakistan’ın Almatı Havalimanı’nda hava kargo hizmetlerini geliştiriyor ve yönetiyoruz. 2023’te, IATA’nın “CEIV PHARMA” programına dahil olduk ve İstanbul Havalimanı’ndaki depomuz IATA tarafından sertifikalandı.

Mete Erna Havaş8

Batman Havalimanı'nın 5 aylık verileri belli oldu Batman Havalimanı'nın 5 aylık verileri belli oldu

Türkiye’nin Hava Kargo Pazarı

Türkiye’nin hava kargo pazarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye'nin hava kargo pazarı, kriz dönemlerinde güçlü kalmayı başardı. Türkiye, stratejik konumu sayesinde dünyanın %60'ına 4-6 saatte, %75'ine ise 10-12 saatte ulaşabiliyor. Bu avantaj, transit kargo taşımacılığında önemli bir rol oynuyor. Gelecekte teknolojik gelişmeler ve yapay zeka ile otonom sistemler ve drone ile kargo teslimatları mümkün olabilir. Bu doğrultuda her işletmenin gelişmelere uyum sağlaması gerekiyor.

Havacılık Sektöründe İnovasyon

Havacılık sektöründe inovasyon gelişmeleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Self servis çözümler ve biyometrik teknolojiler, operasyonel verimliliği artırarak havalimanı personelinin iş yükünü azaltıyor. Otonom araçlar, bagaj ve kargo işlemlerini daha hızlı ve güvenli hale getiriyor. Gelişmiş bagaj takip sistemleri ve akıllı bagaj etiketleri, bagaj kaybını azaltıyor ve yolculara gerçek zamanlı bilgi sağlıyor.

Mete Erna Havaş8

HAVAŞ'ın Yenilikçi Projeleri

Yenilikçi projeleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Teknoloji ortağımız TAV Technologies ile kaynak yönetimimizi optimize eden bir sistem geliştiriyoruz. Mobil uygulamalarımız APPRON ve AEROBOT, hem çalışanlarımıza hem de yolcularımıza hizmet sunuyor. Elektrikli araçlar ve yenilenebilir enerji sistemleri gibi sürdürülebilirlik odaklı çözümlerimiz var. Karbon emisyonlarını azaltmayı ve elektrikli araçların kullanımını artırmayı hedefliyoruz.

HAVAŞ, sektördeki yenilikleri yakından takip ederek operasyonel verimliliği artırmak ve müşteri memnuniyetini sağlamak için sürekli gelişim içinde olmayı sürdürüyor.