Dublin Havalimanı'nda, mastektomi geçirmiş bir kadından güvenlik tarayıcılarından geçerken herkesin içinde meme protezini çıkarması istendi.

Realtán Ní Leannáin, Donegal’e seyahat ederken yapay memesi yeni tarayıcı teknolojisini harekete geçirdiğinde “far görmüş bir tavşan gibi” kaldı.

Ní Leannáin, BBC NI’ın Evening Extra programına şöyle konuştu: “Güvenlik görevlisi üzerimi aramayı bile teklif etmedi. Durup protezi çıkarmamı bekledi. Gerçekten düşünemiyordum. Ne zaman buna mantıklı bir açıklama getirmeye çalışsam, yapamadım.”

Ní Leannáin, Amsterdam ve Glasgow gibi diğer havalimanlarında seyahat ederken kısa bir süre aranmış ve tarayıcı protezi algılayıp bir üçgen ve uyarı ışığı belirdiğinde durumunu açıklayabilmişti.

Ancak Dublin’de güvenlik görevlisinin protezini görmesi gerektiği kendisine bildirilmiş ve Ní Leannáin özel bir tarama talep edebileceğinden habersiz kalmış.

SİNGAPUR HAVAYOLLARI'NDAN PERSONELE DEV İKRAMİYE SİNGAPUR HAVAYOLLARI'NDAN PERSONELE DEV İKRAMİYE

Yarısı çıktığında ‘Tamam, devam edin’ dedi. Eşyalarımı topladım, kahve içmek için oturdum ve işte o zaman her şey kafama dank etmeye başladı.

Dublin Havalimanı’nın işletmecisi DAA’ya e-posta gönderip olayın bir daha yaşanmayacağına dair güvence istediğinde, kadına “bu cevabı veremeyecekleri” bildirildi.

Ní Leannáin şimdi benzer durumda olanlar için havalimanı protokollerinin açıkça belirtilmesini ve bilgilerin havayolu şirketlerinin internet sitelerinde yer almasını istiyor. Yolcuların özel tarama istemek zorunda kalmaması ve bunun hemen sağlanması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Buna karşılık bir DAA sözcüsü, olayla ilgili yapılan soruşturmada “durumun daha iyi ele alınmış olması gerektiği” sonucuna varıldığını söyledi.

Yolcumuzun yakın zamanda Dublin Havalimanı’ndan seyahat ederken olumsuz bir deneyim yaşamasından dolayı çok üzgünüz.

Bu tür durumlarda tüm yolcular özel tarama talep edebilir ve eğitimli bir personel taramayı gerçekleştirir.

Ne yazık ki bu, sözkonusu günde gerçekleşmedi. Yolcumuzdan özür diliyor ve gelecekte benzer bir durumun yaşanmaması için gerekli adımların atıldığından emin olmasını istiyoruz.