Murat Şeker Türkiye'nin en etkin 50 CFO'su arasında Murat Şeker Türkiye'nin en etkin 50 CFO'su arasında

TUSAŞ ile İspanya merkezli Airtificial şirketi arasında, HÜRJET için uçuş kumanda çubuklarının geliştirilmesi için 4.8 milyon avro tutarında bir sözleşme imzalandı.

Edinilen bilgiye göre; Airtificial, söz konusu sözleşme kapsamında TUSAŞ için pasif ve aktif olmak üzere iki farklı uçuş kumanda çubuğunun tasarımını ve üretimini gerçekleştirecek. Daha önceki bir anlaşmanın üzerine yapılandırılan bu yeni anlaşma, HÜRJET Jet Eğitim Uçağı için imzalandı.

Airtificial’a göre, yeni sözleşme, çubukların iki yeni versiyonunun geliştirilmesi ve üretilmesi için iki aşamadan oluşuyor. Yaklaşık 1.3 milyon avro değerindeki ilk aşama; 2020 yılında imzalanan ilk projenin kapsamını, yeni uçuk kumanda çubuklarının pasif versiyonu için artırılmış teknolojik ve mekanik yetenekleri içerecek şekilde genişletiyor.

Yaklaşık 3.5 milyon avro değerindeki ikinci aşama ise savaş uçağı versiyonu için farklı mekanik, elektronik ve kontrol özelliklerine sahip aktif kumanda çubuklarının üretimini içeriyor.

HÜRJET Jet Eğitim Uçağı Projesi

TUSAŞ, eğitim uçağı/sistem üretimi ve tasarımında sahip olduğu maliyet etkin bilgi ve tecrübeyi kullanarak pazarda ortaya çıkan potansiyele yönelik HÜRJET Programını başlattı.

HÜRJET ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alan T-38 uçakları ile akrobasi gösterilerinde kullanılan F-5 uçaklarının yerine geçecek olan yeni nesil jet eğitim uçağının tasarlanması, üretilmesi, kalifikasyon ve sertifikasyon faaliyetlerinin tamamlanması hedefleniyor.

Proje kapsamında sertifikasyon faaliyetlerinin 2025 yılı sonu itibarıyla tamamlanarak jet eğitim uçağı varyantının kullanıma sunulması da bu hedefler arasında yer alıyor.

Proje kapsamında iki adet prototip uçabilir uçak ile test faaliyetlerinde kullanılmak üzere bir adet statik ve bir adet yorulma test uçağı üretilmesi planlanıyor. İlk prototip ile şu ana kadar çok sayıda test uçuşu gerçekleştirildi.

HÜRJET Teknik Özellikler
Kanat Açıklığı 9,5 m
Uzunluk 13,6 m
Yükseklik 5,1 m
Kanat Alanı 35 m^2
İtki 17.600 lb
Azami Hız 1,4 Mach
Servis Tavanı 45.000 ft
G Limiti +8 G/-3 G
Menzil 2222 km
Yük Kapasitesi 2721 kg