Heyecan arayanlar bir koltuğa 125 bin dolar ödeyerek artık uzayın sınırına dev bir balonla seyahat edebilir.

İlk başarılı uçuş denemesini tamamlayan Space Perspective, açık bir bar ve tuvalet içeren lüks kapsülden Dünya'nın kuşbakışı manzarasını sunuyor.

8 koltuğa sahip araçla yapılacak seyahatlerin bu yıl sonunda başlayacağı bildirildi ve en düşük depozito ücreti bin dolar.

Şirket kapsülle ilgili haberi ilk kez şubatta X'te açıklamış ve aracın "şimdiye kadar yapılmış herhangi bir insanlı uzay uçuşu kapsülünün en geniş iç mekanına" sahip olduğunu belirtmişti.

Balonun uzayın sınırına kadar seyahat edeceği ve Dünya atmosferinin yaklaşık 29 kilometre üzerinde duracağı bildiriliyor.

Space Perspective, uzayın sınırına götürülen insan sayısı açısından yeni bir rekor kıracağını iddia ettiği turist gemisinde güvenliğin önemini vurguladı.

Geçen ay yaptığı son güncellemede şirket, yerçekiminin hâlâ mevcut olduğu uzayın sınırındayken kokteyllerini yudumlayan misafirlerin kapsülde karşılaşacağı kuşbakışı manzarayı paylaştı.

Neptune-01 uçuş denemesi sırasında Kaşiflerin Neptune Uzay Aracı'ndaki uçuşlarında göreceği manzarayı kayıt altına aldık. Uzayın siyahlığı önünde Dünya'nın görkemli güzelliğini ve atmosferin zengin, ince mavi çizgisinin kapsülün dev panoramik pencerelerinden içeri girişini görecekler. Tüm bunları basınçlı bir kapsülün rahatlığında deneyimleyecekler.

Bu video uçuşun en yüksek noktası olan 30 bin 480 metrede çekildi. Kaşifler bu yükseklikte Dünya'nın dönüştürücü bir manzarasıyla karşılaşacak ve her yönde yaklaşık 644 kilometrelik görüş mesafesi olacak.