Rusya'nın Ukrayna'nın birçok bölgesine aynı anda düzenlediği saldırılarda en az 11 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Rusya'nın Cuma günü Ukrayna'nın doğusunda yer alan birçok kente düzenlediği saldırılarda bilanço belli oldu.

Yetkililerin yaptıkları açıklamada, Dnipro kentinde enkaza dönüşen dokuz katlı bir apartmanda hayatını kaybeden bir sivil de sahil olmak üzere en az 11 kişinin öldüğünü duyurdu.

Moskova, bir süredir Ukrayna'nın enerji üretim tesislerini ve diğer kritik öneme sahip kent altyapısını hava saldırılarıyla hedef alıyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski sosyal medya platformu X'te Cumartesi günü yaptığı bir paylaşımda, ülkenin güneydoğusundaki Zaporijya kentinin dışında yer alan Vilniansk kasabasının füzelerle hedef alındığını, yedi sivilin hayatını kaybettiğini yazdı.

Ukrayna halkının her gün bu tür saldırılara maruz kaldığını söyleyen Zelenski, Rus işgalinden kurtulmanın güçlendirilmiş bir savunma sistemi ile olacağını yineleyip Kiev'e yardımcı olan tüm ülkelere teşekkürlerini sundu.

Zaporijya Bölge Valisi Ivan Fedorov ise mesajlaşma uygulaması Telegram üzerinden yayınladığı bir videoda, "Düşman bugün halkımıza karşı korkunç bir terör eylemi daha gerçekleştirdi," ifadelerini kullandı.

Rusya'ya saldırı
Rusya Savunma Bakanlığı'ndan Cumartesi sabahı yapılan açıklamada, Kursk kentine düzenlenen Ukrayna saldırısında beş kişinin hayatını kaybettiği, ölenler arasında iki çocuğun olduğu da belirtildi.

Karınca ve bal arılarından esinlenen bilim insanlarından drone atılımı Karınca ve bal arılarından esinlenen bilim insanlarından drone atılımı

Yine Tver, Bryansk, Belgorod kentleriyle, 2014'te Ukrayna'dan ilhak ettikleri Kırım Yarımadası'nda gece boyu altı tane Ukrayna menşeli insansız hava aracının (İHA) düşürüldüğü belirtildi.

Moskova'nın ayrıca, Ukrayna'nın "güvenlik tehdidi" olarak gördüğü Belarus sınırındaki askeri varlığını arttırdığı düşünülüyor.

Rusya, ilk olarak 2014 yılında Ukrayna'nın Karadeniz kıyısındaki Kırım yarımadasını işgal etti.

Kırım'ın işgalinden kısa sonra, Donbas'ta yer alan, nüfusu etnik Rus ağırlıklı olan Luhansk ve Donetsk oblastları da Rusya'nın desteğiyle Ukrayna yönetimine savaş açtılar ve tanınmayan iki cumhuriyet kurdular. Sonrasında Rusya, Ukrayna işgali kapsamında bu iki cumhuriyeti de ilhak etti.

2022 yılının Şubat ayına gelindiğinde ise Rusya, Ukrayna'nın "Nazilerden arındırılması gerektiğini" öne sürerek ülkeye karşı geniş çaplı bir işgal başlattı ve bilhassa Ukrayna'nın doğusunda çatışmalar hala sürüyor.