Endonezya'da Ruang Yanardağı'nın patlaması sonucu yüzlerce kişi tahliye edildi ve bir havalimanı 24 saatliğine geçici olarak kapatıldı.

Bugün yapılan açıklamada, Kuzey Sulawesi eyaletindeki bu uzak adada bulunan yanardağın günlerdir lav, kaya ve kül püskürttüğünü ve durum için en yüksek alarm seviyesinin ilan edildiğini belirtti. Çarşamba günü meydana gelen şiddetli patlama, gökyüzüne yaklaşık üç kilometre yüksekliğe kadar kızıl lavlar ve kızgın kaya parçaları fırlattı.

Ulaştırma Bakanlığı da yaptığı açıklamada son günlerde beş kez patlayan yanardağ sebebiyle Endonezya Uluslararası havalimanının volkanik kül nedeniyle 24 saat süreyle kapatılmasına karar verdi. Ruang Dağı'ndan 100 kilometreden daha uzakta bulunan Manado kentindeki Sam Ratulangi Uluslararası Havalimanı perşembe akşamına kadar uçuşlara kapatıldı. Ayrıca, bölgedeki bir hastanenin taşınmasına ve bazı evlerin hasar görmesine neden olan kaya ve kül düşüşleri rapor edildi.

Bölgedeki hava trafik yetkilileri, güvenlik tehdidi nedeniyle Air Asia'nın Doğu Malezya ve Brunei'deki dokuz havalimanı için uçuşlarını iptal etti. Afetle Mücadele Ajansı sözcüsü Abdul Muhari, yanardağ çevresindeki altı kilometrelik alanın kordon altına alındığını ve komşu Tagulandang Adası'ndan da dahil olmak üzere daha fazla sakinin tahliye edildiğini belirtti.

Risk altındaki yaklaşık 1,500 kişinin acilen tahliye edilmesi gerektiğini, neredeyse 12,000 kişinin daha etkilenebileceğini ekledi. Yetkililer, dağın bazı kısımlarının okyanusa çökmesi durumunda bir tsunami riski olduğunu da vurguladı. 1871 yılında yanardağın neden olduğu bir tsunami, yaklaşık 400 kişinin ölümüne sebep olmuştu.

Türkiye ve AB vize sorunu için neler yapıyor? Türkiye ve AB vize sorunu için neler yapıyor?