Yaklaşık 10 bin dolar değerindeki yüzlerce Nintendo Switch oyununu sütyeninde saklayarak Çin'e sokmaya çalışan bir kadın yakalandı.

Hong Kong'dan Çin'e gitmeye çalışan bir kadın yolcu, uçağa binmek için Liantang Havaalanı'na geldi. Havaalanı güvenlikleri ise bu kadın yolcunun gergin hâlleri, orantısız ve garip şekilli göğüsleri ve telaşlı hareketleri nedeniyle şüphelenmeye başladı. Sonrasında kadını rutin yolcu kontrolüne alan görevlilerin haksız olmadığı da çok kısa sürede ortaya çıktı. 

Yapılan incelemelerde kadının sütyeninin içinde saklanmış olan 350 adet Nintendo Switch oyun kartuşu ele geçirildi. Bu kartuşların toplam değerinin ise 9 bin 660 dolar olduğu açıklandı. Bu da kadının garip vücut şeklini ve gergin hareketlerini açıklıyor. 

Kadının neden böyle bir şeye kalkıştığı bilinmemekle beraber yaptığı şeyin suç olup olmadığı da henüz belli değil.  Çin Halk Cumhuriyeti Gümrük İdari Cezalarının Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik'in 7. Maddesi, kişilerin  "saklama, gizleme, beyanları gizleme, yanlış beyan veya diğer yollarla, devlet tarafından girişi veya çıkışı yasaklanan veya kısıtlanan malları taşıma, taşıma veya postalama yoluyla gümrükten kaçınmasını" yasaklıyor. 

TEI'nin ürettiği motorlar Farnborough'ta sergilenecek TEI'nin ürettiği motorlar Farnborough'ta sergilenecek

Öte yandan Nintendo Switch oyunları Çin'de yasaklı değil. Bu yüzden kadın hapis cezası ile karşı karşıya kalmayacak, onun yerine ödemesi gereken ancak ödemediği verginin üç katından fazla olmayan para cezası ile karşı karşıya kalacak. Elbette ki dünyanın neredeyse her yerinde ülke dışından getirilen ürünlerin vergilerinin ödenmesi gerekiyor ve bu vergileri ödememek için ürünleri gizlice ülkeye sokmak kaçakçılık kapsamında suç olarak kabul ediliyor. (WEBTEKNO)