İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Pazar günü helikopterinin düşmesi sonucu hayatını kaybetti. Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın da içerisinde bulunduğu helikopterden kurtulan olmadı.

Dünya siyasetinde daha önce de birçok uçak ve helikopter kazası yaşanmış, birçok devlet lideri de bu kazalar sonucunda yaşamını yitirmişti.

Dönemin İsveç Başbakanı Arvid Lidman da bunlardan birisiydi. 9 Aralık 1936’da Lidman’ı taşıyan uçak, İngiltere’deki Croydon Havalimanı yakınlarında, havalandıktan çok kısa bir süre sonra yoğun sis nedeniyle düştü. Lidman 74 yaşında hayatını kaybetti.

7 Eylül 1940 tarihinde dönemin Paraguay Devlet Başkanı Jose Felix Estigarribia da eşiyle beraber çıktıkları bir seyahat sırasında uçaklarının Agapuey'de düşmesi sonucunda öldü.

Polonya Başbakanı Wladyslaw Sikorski, 3 Temmuz 1943’te bir uçak kazası sonrasında yaşamını yitirdi. Temmuz 1943'te Sikorski'yi taşıyan uçak Cebelitarık'tan kalkışından hemen sonra denize düştü ve pilot hariç uçaktaki herkes öldü.

29 Mart 1959'da Orta Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Barthelemey Boganda, seçim kampanyası sırasında bir uçakla Berbérati'den Bangui'ye gitmek için yola çıktı.

Ancak iki şehir arasında posta taşımacılığı yapan Union Aéromaritime de Transport'a ait uçak kayboldu. Uçağın enkazı ertesi gün bulundu. Hükümetin iletişim başkanı ve bir milletvekiliyle birlikte Boganda da hayatını kaybetti.

BM’nin Kongo Operasyonu güçleri ile Moise Tshombe komutasındaki Katanga birlikleri arasında ateşkes görüşmeleri yapmak için 18 Eylül 1961’de yola çıkan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Dag Hammarskjold’un uçağı Kuzey Rodezya (bugünkü Zambia) yakınlarında düştü. Hammarskjold, diğer 15 yolcuyla birlikte hayatını kaybetti.

Irak’ın darbeci lideri Cumhurbaşkanı General Abdüsselam Arif, 14 Mayıs 1966’da Basra Havaalanı yakınlarında geçirdiği helikopter kazasında öldü.

Bolivya Devlet Başkanı General Rene Barrientos da 27 Nisan 1969’da Cochabamba kentinde helikopterinin düşmesi sonucunda hayatını kaybetti.

1971 yılında göreve gelen eski Yugoslavya’nın Başbakanı Dzemal Bjedic ve eşini taşıyan uçak Ocak 1977’de Bosna Hersek'in Kresevo kenti yakınlarındaki Inac Dağı'na düştü.

Belgrad'daki Batajnica Hava Üssü'nden havalanan ve Saraybosna'ya doğru yol alırken düşen Learjet 25 tipi uçakta Bjedic ve eşi de dahil sekiz kişi hayatını kaybetti.

Portekiz Başbakanı Francisco Sá Carneiro, 4 Aralık 1980’de Cessna 421 tipi bir uçakta kaza sonucu öldü.

Porto’daki bir seçim mitingine gitmek için Lizbon Havalimanı’ndan havalanan Carneiro’nun uçağı, kısa bir süre sonra düştü. Savunma Bakanı Amaro de Costa da kazada hayatını kaybetti. Porto’daki havalimanına daha sonra başbakanın adı verildi.

Panama Devlet Başkanı Omar Torrijos Herrera, 31 Temmuz 1981’de DHC-6 Twin Otter tipi uçağın Penonomé kenti yakınlarında düşmesi sonucunda hayatını kaybetti.

Uçağın düştüğü yer birkaç gün sonra tespit edildi ve Torrijos'un cesedi Ağustos ayının ilk günlerinde bir özel kuvvetler ekibi tarafından bulundu.

Mozambik Cumhurbaşkanı Samora Machel, 19 Ekim 1986’da bölgesel konuların konuşulması üzere Zambiya'nın Mbala kentinde düzenlenen bir zirveye katıldı.

Emirates, Seyşeller üzerinden Madagaskar uçuşlarına başlıyor Emirates, Seyşeller üzerinden Madagaskar uçuşlarına başlıyor

Toplantının ardından Machel, ülkesine geri dönmek için beraberindeki heyetle birlikte bir uçağa bindi. Uçak, Güney Afrika’nın Mozambik sınırında Mbzuni isimli köyde bir tepeye çakıldı. Kazada hükümetin bakanları ve üst düzey diplomatların da bulunduğu 33 kişi hayatını kaybetti.

Pakistan Devlet Başkanı General Muhammed Ziyaülhak, 17 Ağustos 1988'de C-130 tipi askeri uçağın düşmesi sonucunda öldü.

Yakın çalışma arkadaşı Genelkurmay Başkanı General Akhtar Abdur Rahman, Tuğgeneral Siddique Salik, ABD'nin Pakistan Büyükelçisi Arnold Lewis Raphel ve ABD'nin Pakistan'daki askeri yardım misyonunun başkanı General Herbert M. Wassom'un da bulunduğu 29 kişi hayatını kaybetti.

Burundi Cumhurbaşkanı Cyprian Ntaryamira ve Ruanda Devlet Başkanı Juvenal Habyrimana'yı taşıyan uçak, 6 Nisan 1994'te Tanzanya’nın Darüsselam şehrinden havalanarak Kigali’ye doğru yol aldığı sırada Kigali Uluslararası Havaalanına’na iniş yapmadan hemen önce roketle vurularak düşürüldü. Kazada kurtulan hiç kimse olmadı.

Polonya'da Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski, 10 Nisan 2010’da ikinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan bir katliamı anma törenine katılmak için Rusya'ya gidiyorlardı.

Kaczynski'nin ve eşinin de aralarında bulunduğu 96 kişiyi taşıyan Tupolev 154 tipi uçak Rusya'nın Belarus sınırına yakın Smolensk kentindeki havaalanı yakınında düştü. Kazada uçaktaki herkes öldü. Rus yetkililer, düşen uçağın pilotlarının, havaalanına yaklaşırken fazla alçaktan uçtukları için uyarıldıklarını açıklamıştı.

2010-2014 ve 2018-2022 tarihlerinde iki dönem Şili Devlet Başkanlığı görevini yürüten Sebastian Pinera’yı taşıyan bir helikopter Şubat 2024'te Ranco Gölü'ne düştü.

Eski Şili Devlet Başkanı’nın beraberindeki üç kişi göle atlayarak kurtuldular. Ancak Pinera emniyet kemerini çözemediği için hayatını kaybetti. (BBC)