Rusya Turizm Endüstrisi Birliği’ne (RST) göre seyahat acenteleri Türkiye’ye yaz turları satışının hacminin geçen yıla göre yüzde 50-100 kadar arttığını tespit etti.

Tur operatörü FUN&SUN tarafından yapılan açıklamada “Türkiye’ye olan talep geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 60 arttı. O zaman deprem gibi engelleyici faktörler arasında Türkiye’de başkanlık seçim sonuçlarının beklenmesi de turizmi etkiledi, sonra ruble kuru düştü. Bu yıl ise bu tür engeller gözlemiyoruz, hiçbir şey talebi sınırlamıyor, aktif bir şekilde rezervasyonlar yapılıyor. Daha önceki indirimli rezervasyonlara bakarsak bunlar geçen yıl olduğundan birkaç kat daha fazla. Bizim yaz  satışlarımızda Türkiye’nin payı yüzde 67, Rusya ve Abhazya yüzde 18, BAE yüzde 6, Mısır yüzde 5, diğer destinasyonlar yüzde 4” ifadelerine yer verildi.

Gazete Duvar’dan Hazal Yalın’ın haberine göre, şirket, Türkiye’ye talebin geleneksel olarak mayıs ortasında ve haziran-ağustos arasında zirve yaptığını belirtiyor.

SletetRU şirketler grubu da yaz sezonunda Türkiye’ye yapılan rezervasyonların 2023’ün aynı dönemini yüzde 100 aştığını belirtiyor. Turistler en çok Alanya (yüzde 24), Kemer (yüzde 23), Side (yüzde 17), Belek (yüzde 10), Antalya (yüzde 5), Marmaris (yüzde 4), Fethiye (yüzde 2,5), Bodrum (yüzde 2,3), İstanbul (yüzde 0,8), Kuşadası’na (yüzde 0,2) talep gösteriyor.

Russkiy Ekspress şirketi de Türkiye’ye yaz satışlarında iyi bir artış olduğunu ve geçen yıla göre yaklaşık yüzde 50 artış yakaladıklarını söylüyor.

WestJet filosunu yeni uçaklarla genişletiyor WestJet filosunu yeni uçaklarla genişletiyor

'Belarus’tan Türkiye’ye yeni charter seferleri'

Belarus Cumhuriyet Turizm Örgütleri Birliği (RSTO) basın merkezinden yapılan açıklamaya göre Türkiye yaz sezonunda en popüler destinasyon oldu.

Birlik, AeroBelServis adlı turizm şirketinin de Belavia üzerinden Türkiye’ye kendi charter uçuşlarını yapmakta olduğunu hatırlattı. Ayrıca Tez Tour’un da charter programı var.

RSTO, Tez Tour’un 18 Nisan’dan beri, AeroBelServis’in de 19 Nisan’dan beri Minsk’ten Antalya’ya uçuş yaptığı vurgulandı. RSTO uçuşların 15 Kasım’a kadar süreceği kanısında.

Antalya’ya Minsk’ten başka Belarus’un diğer bölgelerinden de uçuşlar yapılıyor. Gomel, Brest, Vitebsk’ten yapılan uçuşların yanı sıra Belavia, bahar, yaz ve güz aylarında Bodrum ve İzmir’e de seferler yapacak. Bodrum seferleri 30 Mayıs ile 16 Ekim arasında, İzmir seferleri de 27 Mayıs ile 3 Ekim arasında devam edecek.

Mayıs tatillerinde yurtdışı destinasyonlarına talepte artış

2024’te Rusya vatandaşlarının yurtdışında mayıs tatili tercihi geçen yıla göre yüzde 13 artış gösterdi. MegaFon’a göre Afrika ve Asya destinasyonlarının popülaritesi arttı.

Rusya vatandaşlarının favorisi sezonun mayısta başladığı Türkiye oldu. Türkiye’ye turist akışı yıllık yüzde 12 arttı. İkinci sırada gelen Belarus’a akın ise geçen yılki seviyede kaldı (artış yüzde 1). İlk üçe Kazakistan da giriyor ama bu ülkenin popülaritesi geçen yıla göre yüzde 14 azaldı. İlk beşte BAE (yüzde 19 artış) ve Gürcistan'da (yüzde 20) artış var.

En iyi dinamiği Asya ülkeleri gösterdi ve bu ülkelere turist akını bir buçuk katına çıktı. Bu destinasyonların en büyük payını yüzde 54 artışla Tayland, yüzde 93 artışla Çin, yüzde 19 artışla Güney Kore ve yüzde 9 artışla Maldivler aldı. Vietnam’a giden Rus turistlerin sayısı da üç katına çıktı ve bu sayede Vietnam mayıs tatillerinde Asya’da ilk beşe girdi.

Afrika’ya talep de yüzde 30’dan çok arttı. Burada en çok talep gören destinasyonların başında Mısır geliyor. Rusların Mısır talebi geçtiğimiz yıla göre yüzde 37 arttı. Rusya vatandaşları ayrıca Fas (yüzde 60 artış), Seyşeller (yüzde 24 artış) ve GüneyAfrikaCumhuriyeti’ni de (yüzde 49 artış) talep gösterdi.

Rusya’dan Avrupa’ya turist akını neredeyse hiç değişmedi, sadece yüzde 1 artış var. Ama tek tek ülkelerde önemli artışlar gözleniyor. Örneğin Rusya vatandaşlarının tercihinde lider olan İtalya’ya yüzde 15, Fransa’ya yüzde 28 ve İspanya’ya yüzde 16 artış gözleniyor.

Rusya’dan BDT ve Güney Amerika ülkelerine seyahatlerde ise küçük düşüşler var: bu destinasyonlarda mayıs tatilleri sırasıyla yüzde 3 ve 4 düştü.

SberSpasibo’nın [Sberbank iştiraki — H.Y.] program analistlerinin yaptığı bir çalışmanın sonuçlarına göre bu ay Rusya vatandaşları özellikle demiryoluyla Uzakdoğu ve Uralları tercih ediyor.

Rusyalılar uluslararası destinasyonlar arasında Asya ülkelerini de seçtiler: Çin, Vietnam, Singapur, Tayland — mayıs tatili rezervasyonları en çok talep gören ülkeler arasında.

Çalışmada şöyle deniliyor:

“2024’te dış turizmde ilginç bir eğilim dikkat çekti: Rusyalılar mayıs tatillerinde Uzakdoğu (Habarovsk) ve Urallara (Yekaterinburg) gitmeyi tercih ettiler.  Ülke içindeki seyahatlerde en popüler şehirler bahar tatilinde de Moskova ve St. Petersburg. Ancak Rusya vatandaşları 2024’te bu şehirlere uçaktan çok trenle seyahat ettiler. Moskova’ya gidişlerde turistlerin yüzde 35’i uçağı tercih ederken yüzde 50,7’si treni tercih etti. St. Petersburg’a da turistlerin yüzde 16’sı uçakla, yüzde 21,6’sı trenle ulaştı.

Böylece Rusya içinde demiryolu seyahatinde en popüler 10 şehir listesine Moskova, St. Petersburg, Nijniy Novgorod, Habarovsk, Yekaterinburg, Krasnodar, Vladivostok, Kazan, Soçi ve Rostov-na-Donu girdi."

En çok otel rezervasyonu yapılan destinasyonlar
Uzmanlar mayıs tatillerinde en çok otel rezervasyonu yapılan 10 yabancı şehri de listelediler. Listedeki destinasyonlar Dubai, Minsk, İstanbul, Roma, Singapur, Şanghay, Bangkok, Ho Chi Minh, Phuket ve Erivan oldu.

İzvestiya’da yer alan rapore göre, yurtdışına uçuşlar da mayıs tatillerinde sık kullanıldı. En çok talep gören şehirler ise Taşkent (Özbekistan) oldu; rezervasyonlu biletlerin yüzde 16’sı bu şehre yapıldı. Onun arkasından yüzde 14’le İstanbul, yüzde 11’le Minsk, yüzde 10’la Erivan ve yüzde 7’yle Semerkand geliyor.