Antalya merkezli hava yolu şirketi Southwind'e getirilen uçuş yasağının yankıları sürerken, şirket tarafından konuyla ilgili önemli bir açıklama yapıldı.

BOEING GELECEĞİN TEKNOLOJİLERİNİ TEST EDECEK BOEING GELECEĞİN TEKNOLOJİLERİNİ TEST EDECEK

Söz konusu yasağın tamamen dedikodulara dayalı ve art niyetli bir uygulama olduğu belirtilirken, ilgili makamlara hiçbir somut bilgi ve belge sunulmadığı ifade edildi.

Şirket ile ilgili iddiaların araştırılmadığı ve kararın yargıdan döneceğine inanıldığı belirtildi.

İşte Southwind tarafından konuya ilişkin yapılan o açıklama:

"Southwind Hava Yolları’na Avrupa’da haksız hava sahası yasağı uygulanıyor! 

Finlandiya’nın Avrupa Birliği’ne (AB), yaptığı haksız şikâyet üzerine Türk tescilindeki şirketimiz Southwind Hava Yolları’na hiçbir delil ve somut gerekçe sunulmadan Rusya ile bağlantısı bulunduğu iddiasıyla hava sahası yasağı getirilmiştir. AB’den Türk Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne (SHGM) yasak kararı iletilirken, iddialar araştırılmadığı gibi tarafımızdan da bir yanıt talep edilmeden art niyetli bir şekilde Paskalya tatilinden bir gün önce 28 Mart 2024 tarihi itibariyle  hava sahası yasağı uygulanmaya başlanmıştır. 

Avrupa Havacılık Emniyet Ajansı – EASA (European Aviaiton Safety Agency) tarafından şirketimize getirilen Avrupa hava sahasını kullanma yasağına dair resmi bildirim ne ülkemiz resmi makamlarına ne de şirketimize hiçbir somut belge vasıtası ile gönderilmemiştir. Tamamen haksız,  yanlı, dedikodulara dayalı, art niyetli bir uygulamadır. 

Şirketimiz hakkında ortaya atılan asılsız iddiaların bir benzerini, 22 Aralık 2023 tarihinde Alman Bild Gazetesi’nin “Putin’in Hava Yolu” başlığıyla asılsız ve hiçbir delile dayanmadan yayınlanan haberde de yaşadık. Bu doğrultuda art niyetli bir şekilde Noel tatiline denk getirilen bu yalan haber için yargıya müracaat edilmiştir ve lehimize sonuçlanan dava ile ilgili haberin yayından  kaldırılmasına karar verilmiştir. 

Southwind Hava yolları Ağustos 2022’den bu yana Avrupa’ya sorunsuz şekilde 400 bin’ den  fazla yolcu taşınmıştır.  Bununla birlikte 2024 programı çerçevesinde Almanya uçuşları için, Alman 
sivil havacılık otoritesinden (LBA) onay alarak satışa çıkarmış olduğumuz 300 bin koltuk kapasitesinin 100 bin ’inin satışını gerçekleştirilmiş ve bu yolcular 2024 yaz sezonu içerisinde 
şirketimizle uçuşlarını gerçekleştireceklerdir. Bu haksız karar hem Almanya’daki iş ortaklarımızı hem de şirketimiz ile uçmayı tercih eden Alman vatandaşlarını ciddi bir şekilde etkilemiştir. 

Türkiye Cumhuriyeti resmi makamlarından ve şirketimizden herhangi bir yanıt istenmeden  alınan bu kararın siyasi olduğuna inanıyoruz. 

Southwind Hava yolları olarak kurulduğumuz günden bu yana tüm operasyonlarımızı AB ve ABD’nin uyguladığı kurallar ile uyumlu bir şekilde gerçekleştirmekteyiz. Herhangi bir konuda uyarı  almadığımız gibi uygulamakta olduğumuz güvenlik ve emniyet politikaları kapsamında Avrupa’nın ilgili resmî kurumlarından takdir almış bir şirket olarak ticari faaliyetlerimize devam etmekteyiz. 

Southwind Hava Yolları olarak yolcularımızın mağdur olmaması için azami çaba sarf  etmekteyiz. Söz konusu haksız kararın en kısa sürede kalkması hususunda resmi makamlar 
nezdinde başvuru işlemlerini ve hukuki süreçleri başlatmış bulunmaktayız. 

Kamuoyuna arz ederiz.  

Saygılarımızla, 
Southwind Hava Yolları"