Seyahatte yanınızda ne kadar nakit bulundurabileceğinizi biliyor musunuz? Gümrükte sorun yaşamamak için bu ipuçlarına dikkat edin!

Seyahate çıkarken yapılan en büyük hatalardan biri, belirlenen sınırı aşan nakit parayı beyan etmemektir. Gerek karayolundan gerekse hava yolundan yapılan seyahatlerde belirli sınırın üzerinde nakit ve değerli eşya taşıdığı tespit edilen yolcuların mallarına ve paralarına el konuluyor ve hatta para cezası kesiliyor. Bazı durumlarda hapis cezası bile verilebiliyor.

10 bin euro veya daha fazla değerde para veya “diğer nakit varlıklar”
AB içerisinde ve özellikle Türkiye gibi AB dışında bir ülkeye seyahat ederken, 10 bin euro veya daha fazla değerde para veya “diğer nakit varlıkları” taşıyorsanız, gümrüğe beyan etmeniz gerekmektedir. 10 bin euroya kadar olan değerler için (Yani 9.999 euroya kadar) beyan gerekmez.

Nakit Varlıklar ve Altın

AJet İstanbul-Üsküp seferlerine başladı AJet İstanbul-Üsküp seferlerine başladı

Nakit varlıklar; banknotlar, madeni paralar, hisse senetleri ve tahviller gibi değerli kağıtlar, en az %90 altın içeren madeni paralar ve en az %99,5 altın içeren işlenmemiş altını (külçe veya barlar) içerir.

AB dışından getirilen…

Altın para veya külçe altın: AB dışından getirilen altın para ve külçeler için ek gümrük ödemesi gerekmez, ancak beyan zorunludur.

Altın mücevher veya başka eşyalar: AB dışından en fazla 430 euro değerinde eşya getirebilirsiniz. Bu miktarın üzerindeki her şey için vergi ödemeniz gerekir. Karayoluyla seyahat ediyorsanız bu miktar 300 eurodur.

10 bin euro kuralına örnek: Diyelim ki yanınızda 5000 euro ve 6000 dolar nakit para ile seyahat ediyorsunuz. Gümrük memurlarına göre siz aslında 5000 euro + 5597 euro (günlük dolar karşılığı), yani yanınızda toplam 10.597 euro nakit bulunduruyorsunuz anlamına geliyor. Bu miktar yasal 10.000 euro sınırını aşmış oluyor.

Beyan Süreci

Beyan, AB’ye giriş veya çıkış yaparken çevrimiçi ‘Beyan Formu’nu doldurarak veya gümrüklerde alacağınız formla yapılabilir.

AB dışına seyahat

Bir AB ülkesinden AB üyesi olmayan bir ülkeye (örneğin Türkiye) veya tam tersi seyahatlerde, yanınızda getirdiğiniz parayı her zaman Gümrük’te beyan etmek zorundasınız.

Hava yolculuğunda; örneğin İstanbul’dan Amsterdam’a uçuyorsanız, beyanınızı Amsterdam’da yapabilirsiniz. Bu uçuşu Frankfurt aktarmalı yapıyorsanız, beyanınızı Frankfurt’ta yapmalısınız.