Birçok insan için tatiller yılın en güzel zamanıdır. Sonunda iş stresini geride bırakabilir ve rahatlayabilirsiniz. Ancak bazen bir tatil ya da önceden yapılan bir planlama kabusa dönüşebilir.

Çünkü dolandırıcılar burada da pusuda bekleyebilir ve bazen tatilinizi tamamen mahvedebilir. Önde gelen güvenlik yazılımı şirketlerinden McAfee tarafından yapılan bir analiz, bu endişenin haksız olmadığını gösteriyor. Şirketin Almanya ve dünyanın diğer ülkelerinden 6.000’den fazla kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği son araştırmaya göre, neredeyse her üç Almandan biri (yüzde 28) seyahat dolandırıcılığının kurbanı olmuş durumda.

Gençler dolandırıcıların kurbanı

"Eğitim Hangarı Projesi" Isparta'da Hayat Buluyor "Eğitim Hangarı Projesi" Isparta'da Hayat Buluyor

Bunların yüzde 33’ü tek bir dolandırıcılık sonucunda en az 900 Euro kaybetti. Mağdurların çoğunluğu, yani yüzde 52’si 18 ila 29 yaş grubu arasında bulunuyor. Buna karşılık, 50 ila 65 yaş grubundakilerin sadece yüzde 12’si bir dolandırıcılığın kurbanı oldu.

“Daha Güvenli Yaz Seyahati Raporu” dolandırıcılık vakalarının çoğunun nasıl ortaya çıktığını da ortaya koydu. Rapora göre, katılımcıların yaklaşık yüzde on biri, ödemesi yapılmış ancak gerçekleştirilmemiş etkinlikler veya gezilerle ilgili sorunlar yaşadı. Katılımcıların yüzde dokuzu için, örneğin depozito ödenmiş olmasına rağmen, rezervasyonu yapılan konaklama yeri hiç mevcut değildi. Yüzde sekizi, rezervasyonu yapılan bir hizmetin belirtildiği gibi gerçekleştirilmediğini deneyimledi.

Yapay zeka güveni azalttı

Araştırmada, katılımcıların yüzde 29’u deepfakes ve yapay zeka gibi teknolojiler nedeniyle seyahatlerin planlanması ve rezervasyonuna duydukları güvenin azaldığını belirtti. Ayrıca, her beş Alman’dan biri kendilerini çevrimiçi suçlulardan nasıl koruyacaklarını bilmediğini aktardı.