İran Cumhurbaşkanı Reisi ve Dışişleri Bakanı Abdullahiyan'ı taşıyan helikopterin enkazının nasıl bulunduğuna dair tartışma sürüyor. AA'nın "Helikopteri yardım için giden Akıncı İHA buldu" iddiasına, bu kez de İran Genelkurmay Başkanlığı'ndan yanıt geldi.

 İran Genelkurmay Başkanlığı, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Amir Abdullahiyan'ın öldüğü helikopterin enkazını Türkiye'den yardım için giden Akıncı İHA'nın bulduğu yönündeki Anadolu Ajansı kaynaklı haberi yalanladı. Açıklamada, enkazı İran İHA'larının bulduğu belirtildi.

'BULUT ALTI TESPİT EKİPMANI YOKTU' İDDİASI

İran Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Türkiye'nin gece görüşlü ve termal kamerası bulunan bir İHA göndermesine rağmen bu İHA, bulut altı tespit ekipmanının ve kontrol noktalarının bulunmaması nedeniyle kaza yerini doğru bir biçimde tespit edemedi" denildi.

'HİNT OKYANUSU'NDAN ÇAĞRILAN İRAN İHA'LARI BULDU'

Açıklamada, İran'ın sentetik açıklıklı radarla donatılmış kendi gelişmiş İHA'ların kazanın hemen ardından bölgeye yollayamadığı, zira bunların o sırada Hint Okyanusu'nun kuzeyinde konuşlu olduğu belirtildi. İran Genelkurmayı, ülkenin kuzeybatısında bulunan kaza noktasının tespit edilmesi adına yardım için "yakınlığı da gözetilerek dostane ülkeler arasından Türkiye'nin tercih edildiğini" vurguladı. Bununla birlikte, enkazın tam yerinin pazartesi sabahı, Hint Okyanusu'ndan geri çağrılan İran İHA'ları ve İran kara kuvvetleri tarafından tespit edildiği" belirtildi.

Anadolu Ajansı, 19 Mayıs pazar günü İran-Azerbaycan sınırında düşen helikopterin yerinin Türkiye'den kalkan Akıncı İHA tarafından tespit edildiğini duyurmuştu. Haberde, Akıncı İHA'nın kaza alanında bir ısı kaynağı tespit edip koordinatları İranlı yetkililere bildirmesi sonrasında Türkiye'ye döndüğü belirtilmişti.

İRAN KIZILAYI BAŞKANI DA AYNI AÇIKLAMAYI YAPMIŞTI

İranlı yetkililer ise helikopteri kendilerinin bulduğunu duyurmuştu. İran Kızılayı Başkanı Pir Hüseyin Kolivend, 20 Mayıs'ta yaptığı açıklamada helikopterin konumunu kendi imkanlarıyla bulduklarını belirtip şöyle demişti: "Operasyon tamamen İranlı kurtarma ekipleri tarafından yürütüldü. Dışarıdan yardım almak, dış ülkelerden yardım alındığı yorumları söylentiden ibaret. Sahadaydım. Sevgili [kurtarma ekiplerimiz] bir saniye bile dinlenmeden ve uyumadan çalıştı. Helikopter enkazını gören İHA İran Kızılayı'na aitti".

AJet uçağına alınmayan yolcu personel ile tartıştı! AJet uçağına alınmayan yolcu personel ile tartıştı!

Devlete ait IRTV1 kanalı da aynı gün TSİ 19.30'daki yayınında, düşen helikopterin enkazını İran İHA'larının bulduğunu belirtmişti. BBC'nin haberine göre, yayına katılan kanalın Savunma Masası Muhabiri Younes Şadlou, yerel saatle 5.30 sularında İslami Devrim Muhafızları'nın Kudüs Gücü'ne ait özel bir İHA'nın helikopteri Uzi köyünün güneybatısında tespit ettiğini söyledi.

'ENKAZ AKINCI'NIN PAYLAŞTIĞI KONUMDAN 10 KM UZAKTAYDI'

Şadlou, operasyonda Türkiye ve Rusya'nın rolü hakkındaki soruya şöyle yanıt verdi: "Türk İHA'sı, Türkiye'nin isteği ve İranlı yetkililerin kabul etmesiyle kurtarma operasyonu için yardıma geldi. Dahası Rusya da katılmak istedi ve kendi özel kurtarma donanımlarını gönderdiler."

Ermenistan'dan iki İHA ve Moskova'dan özel donanımın Tebriz'e ulaştığını söyleyen Şadlou, "Ancak İran İHA'sının bulduğu helikopterin konumu, Türk Akıncı'nın paylaştığı konumdan 10 km uzaktaydı" dedi. Şadlou, Akıncı'nın helikopterin yerini "tam olarak bulamadığını" söyledi ve Devrim Muhafızları'nın İHA'sının enkazın yerini tespit ettiğini söyledi.

İran'ın resmi ajansı IRNA da, Türkiye'den giden İHA'ların paylaştığı koordinatların 7 kilometre hatalı olduğunu savunmuştu.

ANADOLU AJANSI'NIN HABERİNDE NE DENİYORDU?

AA'nın haberlerinde, "Akıncı İHA, helikopterin enkazı olabileceği düşünülen bir ısı kaynağını tespit ederek koordinatlarını İran makamlarıyla paylaştı", "İran devlet televizyonu, Akıncı İHA’nın tespitlerinin ardından bulunan Cumhurbaşkanı Reisi ve heyetini taşıyan helikopterin enkaz noktasında yaşam belirtisi olmadığını duyurdu" ve "Akıncı İHA, İran Cumhurbaşkanı Reisi’yi taşıyan helikopterin enkaz bölgesini tespit edip yurda döndü" gibi ifadeleri yer almıştı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da, Reisi ve beraberindeki heyetin ölümü nedeniyle Türkiye’de bir günlük yas ilan edildiğini açıklarken, Bayraktar Akıncı İHA’nın arama kurtarma çalışmalarına katılması hakkında şunları söylemişti:

"İran Cumhurbaşkanı Sayın Reisi ve beraberindeki heyetin vefat ettiği helikopter kazasında İHA’ların önemi bir kez daha ortaya çıktı. Bayraktar Akıncı İHA, İranlı kardeşlerimizin talebi üzerine arama-kurtarma çalışmalarında aktif görev üstlendi. Akıncı, zorlu hava şartlarına rağmen bölgede 7,5 saat arama-tarama faaliyeti yaparak toplam 2 bin 100 kilometrelik uçuş gerçekleştirdi. Görevini başarıyla tamamladıktan sonra da ülkemize döndü."