Yurt dışına çıkış harcına zam haberleriyle ilgili Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan açıklama geldi. Harcın, gidiş tarihinde yürürlükte bulunan tutarlar üzerinden ödendiği belirtildi. Bugünden harç pulu satın almanın çıkış tarihinde geçerli tutarın ödenmeyeceği anlamına gelmediği ifade edildi.

Zam haberleri üzerine Gelir İdaresi Başkanlığı, yurt dışına çıkış harcıyla ilgili açıklama yaptı.

Başkanlığın internet sitesinde yayımlanan duyuruda, yurt dışına çıkış harcının yeniden belirlenmesine ilişkin çalışmaların olduğunun basına yansıyan haberlerde yer aldığı belirtildi.

BTK'dan yaşanan teknik soruna ilişkin açıklama BTK'dan yaşanan teknik soruna ilişkin açıklama

Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan yapılan açıklama;

Yurt dışına çıkış harcının yeniden belirlenmesine ilişkin çalışmaların olduğu basına yansıyan haberlerde yer almaktadır.

Diğer vergi kanunlarında olduğu gibi yurt dışına çıkış harçları da etkililik ve verimlilik yönüyle sürekli değerlendirmeye tabi tutulmaktadır.

Bilindiği üzere bu harç, yurt dışına çıkış yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından, çıkış başına maktu olarak alınmaktadır.

Yurt dışına çıkış harcının, yurt dışına çıkış tarihinde yürürlükte bulunan tutarlar üzerinden ödenmesi gerekir.

Dolayısıyla çıkan haberler nedeniyle bugünden harç pulu satın almak veya diğer yollarla harcı ödemek, çıkış tarihinde geçerli tutarın ödenmeyeceği anlamına gelmez.

 Vatandaşlarımızın bu tür spekülatif haberler nedeniyle mağdur olmaması için Başkanlığımız açıklamalarını takip etmesi önem arz etmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.