ABD, F-35A model uçaklarının artık nükleer füze taşıyacağını bildirdi. Skandal karar dünya medyasında ses getirirken nükleer füzenin türü ve gücü de ortaya çıktı.

Dünyada gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin kullandıkları savaş uçakları 2. nesil ve 3. nesilleri de barındırsa da artık çoğunlukla 4. nesil ve ara formül olarak bulunan 4+ nesilden oluşuyor. F-16'ların en gelişmiş varyasyonları 4 ve 4+ nesilden oluşuyor. Viper F-16'lar ise radarı nedeniyle 4+ kategorisinde değerlendirilebilir. Viper ve F-35'lerin radarları aynı, bu da Viper'lara seviye atlatıyor. Ancak F-35'lerin radarlarının görünmezlik ve sensör kabiliyeti de olduğu için 5. nesil sayılıyor. F-35'lerin havadan karaya ve havadan havaya güdümlü füze özelliğiyle birlikte denizden gelecek saldırıları engelleme yeteneği de bulunuyor. Viper modellerin asıl özelliği, yeni geliştirilmekte olan 5. nesil savaş uçaklarıyla eşgüdümlü olarak çalışabilecek olması. Lockheed Martin Havacılık'ın iş geliştirmeden sorumlu başkan yardımcısı George Standrige, "F-16 V'ler [F-16 Viper] yeni F-16'ların ana hatlarını oluşturacak" yorumunu yapıyor.

F-35A'YA NÜKLEER FÜZE

ORG. ZİYA CEMAL KADIOĞLU'NA KORE'DE MADALYA TAKDİM EDİLDİ ORG. ZİYA CEMAL KADIOĞLU'NA KORE'DE MADALYA TAKDİM EDİLDİ

Rusya'nın devlete bağlı medya kuruluşu Russia Today (RT) ise ABD'nin F-35'lerle ilgili aldığı kararı dünyaya duyurdu. Buna göre ABD yapımı F-35'ler artık B61-12 model füzeyi taşıyabilecek. Bu füzelerin diğer füzelerden en farklı özelliği ise nükleer olması.

Söz konusu duyuru F-35 Programı'nın Sözcüsü Russ Goemaere tarafından yapıldı. Sözcü söz konusu nükleer füzelerin F-35'lere monte ve test sürecinin bir yıl içinde tamamlanacağını ifade etti. Nükleer füze taşıma kararı şimdilik sadece F-35 uçakları içinde F-35A için geçerli olacak. Dikey iniş kalkış yapan F-35B veya uçak gemisi tabanlı F35C gibi hayalet savaş uçaklarına bu füzeler takılmayacak.