Çin, ABD'ye seyahat edecek vatandaşlarına yönelik önemli bir uyarıda bulundu. Çin Dışişleri Bakanlığı'nın resmi yayın organı WeChat hesabında yapılan duyuruda, son dönemde artan havaalanı denetimlerine dikkat çekildi ve vatandaşların "beklenmedik durumlara karşı hazırlıklı olmaları" konusunda uyarıldı.

Özellikle son dönemde bazı Çinli öğrencilerin ve şirket çalışanlarının ABD'deki havaalanlarında maruz kaldığı olumsuz muameleler vurgulandı. Seyahat uyarısında, Çin vatandaşlarının ABD'ye varışlarında elektronik cihazlarının, bilgisayarlarının ve bagajlarının detaylı bir şekilde arandığına ve bazı durumlarda ülkeye girişlerin yasaklandığına dikkat çekildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı, Washington Büyükelçiliği ve ülkedeki konsoloslukların ABD makamlarını bu konuda protesto ettiği bilgisi paylaşıldı. Özellikle Washington'daki Dulles Uluslararası Havalimanı'nda yaşanan olumsuz olayların ABD'ye iletilerek tepki gösterildiği belirtildi.

Son dönemde, Çinli öğrencilerin, ABD'ye varışlarında havaalanlarında sıkı denetimlerle karşılaştığına dair haberler artmaktadır. Bazı öğrencilerin elektronik cihazlarının kontrol edilmesi, aileleriyle iletişim kurmalarının engellenmesi ve uzun süre sorgulanmaları gibi olumsuz durumlar gündeme gelmektedir.

TUSAŞ EFES TATBİKATI'NDA GÖVDE GÖSTERİSİ YAPACAK TUSAŞ EFES TATBİKATI'NDA GÖVDE GÖSTERİSİ YAPACAK

Çinli vatandaşların, özellikle ABD'ye seyahat ederken benzer durumlarla karşılaşabilecekleri ve beklenmedik olaylara karşı hazırlıklı olmaları gerekmektedir. Ayrıca, seyahat öncesinde ilgili yetkililerle iletişime geçerek gerekli önlemlerin alınması da önem arz etmektedir.