Güney Kore ile ABD'nin iki hafta sürecek hava tatbikatında 100 civarında savaş uçağı görev alacak. Ancak hemen öncesinde Doğu Çin Denizi'nde ABD, Japonya ve Güney Kore, üç günlük bir deniz tatbikatı yapmıştı.

Güney Kore ile Amerika Birleşik Devletleri, "Kuzey Kore'nin askeri tehditlerine karşı hazırlıkları güçlendirmek" amacıyla yaklaşık 100 savaş uçağının katılacağı ortak hava tatbikatına başladı.

İki ülke hava kuvvetlerince yapılan ortak açıklamada, başkent Seul'ün 178 kilometre güneyinde yer alan Kunsan Hava Üssü'nde bugün (12 Nisan) başladı. 

"Kore Uçuş Eğitimi (KFT)" isimli askeri tatbikat, iki hafta sürecek. Tatbikatta F-35'ler dahil 25 tip jet görev alacak. 

KFT, müttefiklerin her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği iki büyük hava tatbikatından biri.

Amerikan kara ve deniz piyadelerinin de katılacağı askeri tatbikatın gelişmiş savaş uçağı operasyonlarını entegre etmeye, hassas vuruş kabiliyetlerini geliştirmeye ve birlikleri muharebe, arama ve kurtarma senaryoları ile toplu paraşütçü atlayışları konusunda eğitmeye odaklandığı kaydedildi. 

Tatbikat, Kuzey Kore'nin 2 Nisan'da hipersonik bir savaş başlığı ile donatılmış katı yakıtlı orta menzilli balistik füze fırlatması dahil, bu yıl devam eden silah denemeleri nedeniyle tansiyonun yükseldiği bir dönemde gerçekleştiriliyor.

ABD, Japonya ve Güney Kore, ihtilaflı denizde tatbikat yaptı
Bu arada ABD Başkanı Joe Biden'ın Japonya ve Filipinler liderlerini ağırladığı günlerde ABD, Japonya ve Güney Kore, üç gün süren bir deniz tatbikatı yaptı.

Amerikan Donanması'na ait USS Theodore Roosevelt liderliğindeki bir ABD uçak gemisi taarruz grubu, Japonya ve Güney Kore ile üç günlük bir ortak tatbikat gerçekleştirdi. 

Tatbikatın, "Çin'in bölgedeki saldırgan askeri eylemleri karşısında ortakların dayanışmasını güçlendirmeyi" amaçladığı belirtildi. 

Doğu Çin Denizi'nde 10-12 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilen tatbikata ABD ve Güney Kore güdümlü füze destroyerleri ile katılırken Japonya, bir savaş gemisi ile yer aldı. 

Çin, Japon diplomatı dışişleri bakanlığına çağırdı
Öte yandan Çin Dışişleri Bakanlığı, Japon liderin Washington ziyareti sırasındaki "olumsuz" tutumu nedeniyle Japonya'nın Pekin Büyükelçiliği görevlisi üst düzey diplomatı bakanlığa çağırdı. 

Çin Dışişleri Bakanlığı Asya İşleri Departmanı Genel Müdürü Liu Jinsong'un, Japonya'nın Pekin Büyükelçiliği baş yetkilisi Akira Yokochi ile yaptığı görüşmede Washingron'daki iki farklı zirveyle ilgili olarak "ciddi beyanlarda" bulunduğu ve "ciddi endişe ve güçlü memnuniyetsizliğini" dile getirdiği belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning de günlük basın brifinginde yaptığı açıklamada "Söz konusu açıklamaları esefle kınıyor ve şiddetle karşı çıkıyoruz. Pekin, bölgede ayrıcalıklı çevreler oluşturulmasına karşı çıkıyor." dedi.

Sözcü, "Çin, bu ülkelerin küçük grup politikalarına ve gerginliği kışkırtan ve tırmandıran her türlü eyleme şiddetle karşı çıkmaktadır" ifadelerine yer verdi. 

UKRAYNA'YA AİT 6 İHA İMHA EDİLDİ UKRAYNA'YA AİT 6 İHA İMHA EDİLDİ

"Indo-Pasifik’in savunması konusunda taahhüdümüz sarsılmaz"
ABD, Filipinlerve Japonya liderleri, perşembe günü yaptıkları açıklamada, "Çin'in Indo-Pasifik bölgesindeki ihtirasına" karşı koymayı amaçlayan bir adımla savunma ve ekonomik iş birliklerini ilerletme konusunda anlaşma sağladıklarını dile getirmişlerdi. 

Beyaz Saray’da Japonya Başbakanı Fumio Kishida ile Filipin Devlet Başkanı Ferdinand Marcos'u ağırlayan Biden da, ABD’nin İndo-Pasifik’in savunması konusunda taahhüdünün “sarsılmaz” olduğunu söylemişti. 

Başkan Biden, "Indo-Pasifik bölgesindeki Çin askeri tehdidine karşı, ABD'nin, Japonya ve Filipinler'e yönelik savunma taahhütleri sarsılmazdır. Daha önce de söylediğim gibi, Güney Çin Denizi'nde Filipin uçaklarına, gemilerine veya silahlı kuvvetlerine yapılacak herhangi bir saldırı, ortak savunmamızı harekete geçirecektir." uyarısında bulunmuştu.