Mehmet Gür’ün Antalya’nın Alanya ilçesinde 9 yıldır işlettiği 5 yıldızlı tesettür otelinin 175 odasının izinsiz inşa edildiği ortaya çıktı.

Rizeli iş insanı Mehmet Gür’ün Antalya-Alanya’da bulunan İncekum Tabiat Parkı’nda 2015 yılından bu yana işlettiği 5 yıldızlı tesettür otelinin 175 odasının izinsiz olduğu ortaya çıktı. Geçmişte Orman Bakanlığı’nın meslek içi eğitim kampı olarak kullandığı İncekum Mesire Yeri, 2004 yılında kamp alanı olarak Ali Filiz isimli girişimcinin sahibi olduğu Avrasya Turizm adındaki özel şirkete kiralandı.

SoL Haber’den Yusuf Yavuz’un haberine göre şirket, yıllık 600 bin lira kira ile kapı girişi geliri dâhil mesire yerinde bulunan restoran, kafe, büfe, disko ve konaklama ünitelerini barındıran orman içindeki sahili işletmeye hak kazandı. İhaleyi alan şirket, alanda bulunan yapıları yıkıp yerine yenilerini yapmak için kolları sıvayınca ortaya bir sorun çıktı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı bünyesindeki alandaki yapıların hiç birinde iskân ve yapı kullanım ruhsatı yoktu. Bunun üzerine işletmeci şirket ile Bakanlık mahkemelik oldu.

Bu arada Avsallar Mahallesi 520/1 parselde bulunan İncekum Mesire Yeri, 2006 yılında dönemin Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ‘Tabiat Parkı’ ilan edildi. Mesire yeri statüsünde yapımına izin verilmeyen yapılaşmanın, tabiat parkı statüsü ile daha kolay yapılabilmesi ilerleye dönemlerde de birçok mesire yerinin statüsünün değiştirilmesine neden olmuştu.

Bakanlık ile firma arasındaki hukuki süreç devam ederken 6 Temmuz 2011 tarihinde kiralama sözleşmesi 8 yıl daha uzatıldı. Tabiat Parkı’nı yaklaşık 4 ay kadar işleten ancak kuruma olan kira borçlarını ödeyemeyen yüklenici firma iddiaya göre iflas aşamasına geldi ve o sırada devreye Gür ailesi girdi. 19 Aralık 2011 tarihinde Mehmet Gür’ün sahibi olduğu Ortadoğu Grup şirketine devredilen İncekum Tabiat Parkı’nın 49 yıllık üs kullanım hakkı da bu şirkete geçti. Böylece toplam 271 bin metrekarelik alana sahip tabiat parkının 104 bin metrekarelik kısmı Gür ailesinin kullanımına verilmiş oldu.

Halkın kullanımı için ayrılan tabiat parkının yeni kiracısı olan Mehmet Gür, buraya 5 yıldızlı bir tesettür otel inşa etmek istiyordu. Daha önce alanı işleten şirketin otel yapmak için hazırlattığı projeye Antalya Valiliği’nin verdiği ÇED izni de 2012’de Gür’ün şirketine devredildi. Ardından alanın imar planı değiştirilirken, plan değişikliğinin Bakanlık tarafından onaylanması dahi beklenmeden alandaki mevcut yapılar yıkıldı. İnşaat çalışmaları sırasında ormanlık bölgeden çok sayıda çam ağacı kesildi. İnşaat çalışmaları sırasında antik çağdan kalma 2 bin yıllık bir zeytinyağı atölyesine rastlandı ancak alanda arkeolojik kalıntıların çıkması da inşaat çalışmalarını durduramadı.

5 yıldızlı otel 2015'te hizmete girdi

Dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın imar planlarını 30 Nisan 2015 tarihinde onaylamasına rağmen Mehmet Gür’ün yaklaşık 100 bin metrekarelik alanda inşa edilen ‘Wome Deluxe’ adlı 5 yıldızlı lüks İslami oteli Temmuz 2015’te hizmete girdi.  

Ancak 9 yıldır işletilen lüks otelin 175 odasının izinsiz olduğu ortaya çıktı.

Oteli işleten Mehmet Gür’ün şirketi, ilgili yönetmelik kapsamında Antalya merkezli özel bir danışmanlık firmasına proje dosyası hazırlatarak ÇED başvurusu yaptı. Proje dosyasını kabul eden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ise 25 Mart 2024 tarihinde yayımladığı duyuruda, söz konusu otelin kapasite artışı projesiyle ilgili 18 Nisan 2024 tarihinde halkın katılımı (ÇED) toplantısı yapıldı.

Halka proje hakkında bilgi vermeyi amaçlayan ÇED toplantısında, aslında izinsiz olarak ve ÇED yönetmeliğine aykırı şekilde inşa edilen ve 9 yıldır işletilen otelin ilgili bölümleri hakkında bir sunum yapıldı.

TTYD'NİN OLAĞAN MALİ GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ TTYD'NİN OLAĞAN MALİ GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

425 odalık ÇED izniyle 600 oda inşa edilmiş

Alanya’nın Avsallar Mahallesi sınırlarında bulunan İncekum Tabiat Parkı’ndaki otel için daha önce alanı kiralayan firmaya otel inşa edilmesi amacıyla verilen 425 oda kapasiteli ÇED Gerekli Değildir kararına dayanarak alanda 600 oda kapasiteli otel yapıldı. Aralık 2011’de verilen ÇED Gerekli Değildir Kararı’nın 2012’de Mehmet Gür’ün şirketine devredilmesiyle önce otel projesinde değişikliğe gidilerek izin alınmadan 425 oda kapasiteli proje, izinsiz ek odalar ve personel lojmanlarının da dâhil edilmesiyle 600 oda kapasitesine çıkarıldı. Toplamda 2 bin 600 metrekarelik alanın izinsiz olarak inşa edildiği belirtiliyor.

Bakanlık sadece 535 oda için işletme belgesi vermiş

Projeyle ilgili hazırlanan başvuru dosyasında, söz konusu otelin mevcutta 600 oda ve 1300 yatak kapasitesi ile işletildiği belirtiliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı ise söz konusu otel için 2018 yılında 535 oda ve 1092 yatak için Turizm İşletme Belgesi vermiş.

Söz konusu kapasite artışı projesinde 175 odalık kapasite artışı yapıldığı kaydedilen ÇED başvuru dosyasında, projeyle ilgili inşaat aşamasının bulunmadığı belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

“Son yıllarda bölgede inşaat piyasası da göz ardı edilemeyecek bir büyüme göstermiş ve genç nüfusa yeni istihdam olanakları sağlamıştır. Türkiye’nin turizm ve konaklama alanında bugünkü noktaya gelmesinde 1980 yılının ikinci yarısında çıkarılan teşvik yasasının önemli bir etkisi olmuştur. Teşvik yasası ile kamu arazileri, yatırımcılara, üzerinde turistik tesis kurmak amacıyla tahsis edilmiştir. Yasanın çıkarılması başta inşaat ve tekstil olmak üzere birçok sektörden girişimcinin turizme yönelmesine yol açmıştır. Söz konusu faaliyete ülkemizde turizm ekonomisi ve faaliyetleri sürdüğü sürece devam edilmesi planlanmaktadır.”

Söz konusu otelde 175 odalık kapasite artışının, ÇED Yönetmeliği kapsamında gerekli izin işlemleri onaylanmadan yapıldığı itiraf edilen ÇED başvuru dosyasında, yer seçimiyle ilgili ise şu gerekçelere yer veriliyor:

 “ÇED Başvuru dosyasına konu olan alan, Turizm Merkezi olup çevresinde birçok konaklama tesisi mevcuttur. Söz konusu tesisin denize ve merkeze yakın oluşu, alt yapı hizmetlerinden faydalanılabilir bir bölge olması sebebi ve mevcutta kurulu olması nedeni ile seçilen alan cazip gelmiş bu nedenle projeye ayrıca alternatif bir alan düşünülememiştir.”