Ukraynalı yetkililer, pazar günü yaptıkları açıklamada, bir Rus Su-57 savaş uçağı vurduklarını söylediler.

Açıklama, ABD ve Almanya'nın kısa süre önce Kiev'e tedarik ettikleri uzun menzilli silahlarla Rusya topraklarındaki bazı hedefleri vurma izni vermesinin ardından geldi. ABD Başkanı Joe Biden'ın Amerikan silahlarının Ukrayna'nın ikinci büyük kenti Kharkiv'i savunmak gibi sınırlı bir amaçla kullanılmasına izin veren talimatı uyarınca Ukrayna, Rusya içinde saldırı düzenlemek için ABD silahlarını kullanmıştı.

NASA'nın tıbbi acil durum tatbikatı sosyal medya kullanıcılarını korkuttu NASA'nın tıbbi acil durum tatbikatı sosyal medya kullanıcılarını korkuttu

Eğer iddia doğru ise, bu olay Moskova'nın en gelişmiş askeri uçağı olan Su-57 savaş uçağına yönelik Ukrayna'nın bilinen ilk başarılı saldırısı olacak.

Kiev'in ana askeri istihbarat servisi tarafından çekilen uydu fotoğraflarından birinde, park halindeki uçağın etrafındaki beton şeritte siyah is ve küçük kraterler görülüyor. Ukrayna Savunma Bakanlığı Ana İstihbarat Müdürlüğü'ne göre saldırı cumartesi günü Rusya'nın güneyinde, cephe hattından yaklaşık 589 kilometre (366 mil) uzaklıktaki Akhtubinsk üssünde gerçekleşti.

Ukrayna'nın, çift motorlu bir hayalet avcı uçağı olan Su-57'yu vururken hangi mühimmatı kullandığı henüz netlik kazanmadı. Ancak Rus üssünün Ukrayna'dan uzaklığı, uçağın Ukrayna'ya ait insansız hava araçları tarafından vurulduğu ihtimalini güçlendiriyor.

Ukrayna Haber Ajansı, yüzlerce kilometre öteye gizli füzeler taşıyabilen uçağın Moskova'nın cephaneliğinde bulunan "en gelişmiş birkaç uçak" arasında yer aldığını söyledi. Rus haber ajanslarına göre Rus ordusu geçtiğimiz yıl "10'dan fazla" yeni Su-57 tedarik etti ve 2028 yılına kadar 76 adet Su-57 daha üretilmesi planlanıyor.

İddialara henüz Moskova'dan bir cevap gelmedi.

Rusya Savunma Bakanlığı cumartesi günü yaptığı açıklamada silahlı güçlerinin Akhtubinsk uçak pistine ev sahipliği yapan Astrahan bölgesinde üç Ukrayna insansız hava aracını düşürdüğünü iddia etmişti.

Rusya'nın 2022 Şubat ayında başlattığı geniş çaplı işgalden bu yana Kiev, yerli insansız hava aracı üretimini arttırdı ve bu araçları, Ukrayna sınırının 1.000 kilometre kuzeyinde yer alan St Petersburg yakınlarındaki bir gaz terminali de dahil olmak üzere önemli hedeflere saldırmak için kullandı.

Rus yetkililere göre, başka yerlerde de Ukrayna güçleri Rusya'nın güney sınır bölgelerine yönelik İHA saldırılarını sürdürdü.

Vali Vyacheslav Gladkov, Cumartesi günü geç saatlerde Belgorod eyaletini vuran üç insansız hava aracının bir elektrik hattına zarar verdiğini ve pencereleri patlattığını ancak can kaybına yol açmadığını söyledi. Rusya Savunma Bakanlığı, yakınlardaki Bryansk bölgesi üzerinde başka bir insansız hava aracının düşürüldüğünü açıkladı.

Bölge yetkililerinin verdiği bilgilere göre, Rus güçlerinin saldırılarında Ukrayna'nın cephe hattı illerinde Cumartesi günü ve gece boyunca en az üç sivil hayatını kaybetti ve en az dokuz kişi de yaralandı.

Vali Oleh Syniehubov, hava saldırısının Ukrayna'nın kuzeydoğusundaki Kharkiv bölgesinde bulunan yerel okula, bir konsey binasına ve bir dükkana zarar verdiğini, bununla beraber saldırılarda bir kişinin öldüğünü ve iki kişinin yaralandığını söyledi.

Rusya'nın, Kharkiv'de paniğe ve sivillerin tahliyesine sebep olan, haftalar boyunca süren saldırısının ardından Ukrayna birlikleri Rusya'nın işgalci güçlerini geri püskürtmeye devam ediyor.