Uzakrota Global 2024, 15 Kasım’da İstanbul’da toplanacak Uzakrota Global 2024, 15 Kasım’da İstanbul’da toplanacak

Maliye Bakanı Lindner, Deutschlandticket fiyatlarının artırılmasını savunuyor. Demiryolu yatırımları ve sosyal harcamalar arasında bir denge aranıyor. Koalisyon içinde bütçe ve borç freni tartışmaları sürüyor.

Almanya’da Deutsche Bahn bilet fiyatlarında artış gündemde. Federal Maliye Bakanı Christian Lindner (FDP), Deutschlandticket olarak bilinen biletin sürdürülebilirliğinden şüphe duyuyor ve daha yüksek bir fiyatın kaçınılmaz olduğunu belirtiyor. Lindner, “Bir noktada politikacılar, demiryoluna yatırım yapmak isteyip istemediğimize veya fiyatın 49 avroda kalıp kalmayacağına karar vermek zorundalar,” dedi.

Lindner, modernizasyon önlemlerinin ve ülke çapında geçerli tek tarifenin önemini kabul etmekle birlikte, fiyatın da dikkate alınması gerektiğini vurguluyor. Daha yüksek bilet fiyatlarına ilişkin tartışma, aynı zamanda trafik ışığı koalisyonunda 2025 federal bütçesi hakkındaki siyasi görüş ayrılıklarının bir parçası.

Federal ve eyalet hükümetleri tarafından yılda 1,5 milyar avroya kadar desteklenen uygun fiyatlı Deutschlandticket, 2024 yılına kadar fiyat garantisi sunuyor. Ancak 2025’ten itibaren bu fiyatın artması olası. Lindner, borç freni reformunu reddederek hükümet harcamalarının daha katı bir şekilde önceliklendirilmesini savunuyor. Bu durum, koalisyon ortakları SPD ve Yeşiller ile gerginlik yaratıyor.

Deutsche Bahn’ın yeniden yapılandırılması için milyarlarca dolarlık federal yatırım gerektiğini belirten Lindner, sosyal harcamaların sınırlandırılması gerektiğini vurguluyor. “Başka yerlere daha fazla harcama yapmak istemediğimiz sürece, harap olmuş altyapıya daha fazla yatırım yapabiliriz,” diyen Lindner, büyüme elde edilene kadar sosyal harcamaların artırılmasının mümkün olmadığını ifade etti. (Panaroma)