Gazeteci Fatih Altaylı, Türk Hava Yolları'ndaki yönetici maaşlarının kamuoyunda gündeme gelmesi üzerine bir yazı kaleme aldı. Altaylı, THY'deki yöneticilerin maaşlarının, eski bir THY başmüfettişi olan Bilal Yıldız'ın açıklamalarıyla gündeme oturduğunu belirtti.

Bilal Yıldız'ın verdiği bilgilere göre, THY'de genel müdürün aylık maaşı 1 milyon 400 bin TL iken, 8 genel müdür yardımcısının maaşları 1 milyon 260 bin TL olarak açıklandı. Ayrıca, 41 başkanın maaşlarının 700’er bin, 53 başkan yardımcısının her birinin maaşının 490 bin, ve "yüzlerce" dediği müdürlerin maaşlarının ise 350’şer bin TL olduğu belirtildi.

Altaylı, bu maaşların Türkiye gibi bir ülkede oldukça yüksek olduğunu kabul ederken, dünya genelindeki havayolu şirketlerinin maaş politikalarını da karşılaştırdı. 

İşte Altaylı'nın o yazısı:

"Türk Hava Yolları’nda yöneticilerin aldığı maaşlar eski bir THY başmüfettişi olan Bilal Yıldız’ın açıklamasıyla gündeme oturdu.

Eski başmüfettişin verdiği sayılara göre THY’de genel müdür maaşı aylık 1 milyon 400 bin TL.

8 genel müdür yardımcısının maaşları ise 1 milyon 260 biner TL imiş.

41 başkanın maaşları 700’er bin, 53 başkan yardımcısının her birinin maaşı 490 bin, “yüzlerce” dediği müdürlerin maaşları ise 350’şer bin TL imiş.

Bu maaşlar Türkiye gibi bir ülkede gerçekten yüksek maaşlar.

Ancak dünya ölçeğinde bakınca durumu daha iyi anlamak mümkün.

THY genel müdürünün maaşı dolara çevrilince yaklaşık 43 bin dolar ediyor. Bu da yılda 515 bin dolar eder.

Sağlam para.

Peki bu görevin hakkı bu mu!

Dünyada THY ölçeğindeki havayolu şirketlerindeki duruma bir bakalım.

Dünyanın en büyük havayolu şirketlerinden ABD merkezli Delta Airlines’in CEO’su geçen yıl 950 bin dolar maaş almış. Buna ek olarak 2,7 milyon dolar bonus ve 5,7 milyon dolar da hisse senedi geliri elde etmiş. Toplamı 9,6 milyon dolar. Şirketin toplam 985 uçağı var.

Yine ABD merkezli United Airlines’in CEO’su ise 2022 yılında 9,8 milyon dolar toplam gelir elde etmiş. Bu miktar 2023 yılında 18,6 milyon dolara çıkmış. United’in uçak sayısı da 954.

Avrupa’ya gelirsek British Airways CEO’sunun yıllık geliri 1 milyon pound yani yaklaşık 1 milyon 200 bin dolar. Şirketin uçak sayısı ise 288.

HÜRJET 19 MAYIS'TA GÖSTERİ UÇUŞU YAPACAK HÜRJET 19 MAYIS'TA GÖSTERİ UÇUŞU YAPACAK

Lutfhansa CEO’sunun geçen yılki geliri ise 5,5 milyon euro. Hemen hemen 6 milyon dolar. Şirketin uçak sayısı 721.

THY’nin rakipleri olarak gösterilen Singapore Airlines’a bakalım isterseniz.

Onun da CEO’su yılda 6,7 milyon dolar gelir elde ediyor. Şirketin toplamda 161 uçağı var.

THY’nin uçak sayısı ise 365.

Yani anlayacağınız THY Genel Müdürü’nün maaşı aslında o kadar da yüksek değil.

Ama Türkiye’de genel ücretler o kadar düşük ve TL o kadar değersiz hale gelmiş ki, dünya ölçeğinde düşük olan maaşlar burada yüksek gibi görünüyor.

Tabii bir de liyakat meselesi var.

THY Genel Müdürü oraya liyakatle mi atanıyor, siyasetle mi!

Asıl rahatsız edici olan da bu zaten.

MERAKLISINA NOT: Bu yazıyı yazdım diye THY yönetimini aklıyor falan diyecek olanlar çıkabilir. THY yönetiminden kimseyi ne tanırım ne bilirim. Hayatımda bir kez bile THY’den beleş bilet almadım. Hayatımda bir kez bile THY daveti ile bir yere bedava uçmadım. Hayatımda bir kez bile THY’den biletimin upgrade edilmesini istemedim. Hatta galiba bunu istemeyen ender gazetecilerden biriymişim. Hayatımda bir kez bile bineceğim uçağa özel şarap yükletmedim, özel menü istemedim. THY yönetiminden hayatımda bir kez bir talebim oldu. O da uçakta unuttuğum bilgisayarımın bulunması. Onu da bulup teslim ettiler."