Türk Hava Kurumu (THK) Antalya Şubesi, Türkiye'de ilk kez gerçekleşecek 'Uluslararası Antalya Türkiye Fly 2 Troy Festivali'ne ev sahipliği yapacak. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nda Karain Hava Meydanı'nda yapılacak 6 ülkeden 18 özel uçak sahibinin katılacağı etkinlikte, geleceğin genç kanatları gökyüzüyle buluşarak çeşitli hava gösterileri yapacak.

THK Antalya Şube Başkanlığı'nın ev sahipliğinde 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nda 'Uluslararası Antalya Türkiye Fly 2 Troy Festivali' düzenlenecek. 18 Mayıs'ta Karain Hava Meydanı'nda THK Karain Havacılık Eğitim Merkezi'nde karşılanacak olan özel uçaklar, 19 Mayıs'ta özel gösteriler ve çeşitli etkinliklerle festivale renk katacak. 6 ülkeden 18 özel uçak sahibinin katılacağı Uluslararası Antalya Türkiye Fly 2 Troy Festivali etkinlikleri kapsamında 16 gün boyunca ülkemizde bulunan UNESCO mirası yerler gezilecek.

'GENÇLERE HAVACILIĞI SEVDİRMEYİ AMAÇLIYORUZ'

Somali Hükümeti, Mogadişu'da Yeni Bir Havalimanı İnşa Ediyor Somali Hükümeti, Mogadişu'da Yeni Bir Havalimanı İnşa Ediyor

Uluslararası Antalya Türkiye Fly 2 Troy Festivali'nin detaylarını anlatan THK Antalya Şube Başkanı Nazif Eken, 15 Mayıs itibarıyla 6 ülkeden 18 özel uçağın Türkiye'ye giriş yaptığını belirterek, dünyada 170 bin üyesi bulunan THK'nın Türkiye turizmini tanıtmayı amaçladığını aktardı. 18 Mayıs'ta özel uçak sahiplerinin Antalya'ya geleceğini söyleyen Nazif Eken, "19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinliği içerisinde Karain Havacılık Merkezi'nde festivalimiz olacak. Buradaki amacımız Türk Hava Kurumu'nu tekrar halkımızla kucaklaştırmak ve bayramımızı kutlayarak gençlere havacılığı sevdirmeyi amaçlıyoruz. Rotalar başta Çanakkale olmak üzere 16 gün sürecek bir güzergah olacak. Bunların içerisinde Şanlıurfa, Adana, Antalya gibi birçok şehrin önemli turizm merkezlerine gidilecek. Çekimler yapılacak. Önemli bir turizm kaynağı olacak" dedi.

GENÇ KANATLAR GÖZYÜZÜYLE BULUŞACAK

Festivalde yapılacak etkinlikleri anlatan Nazif Eken, "İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile birlikte bir çalışma yaptık. Antalya'nın çeşitli okullarından 50 genç kanat adayımızı uçaklarla uçuracağız. Onların hafızalarında kalmak amacıyla genç kanatlarımızı uçuracağız. Uçak akrobasi gösterimiz olacak. Jet uçaklarımızın gösterileri olacak. Birtakım hava araçlarımızla hava gösterilerimiz olacak. Çok güzel müzik şölenimiz olacak. Antalya Devlet Opera ve Balesi'nden 6 sanatçı çok güzel müzik şöleni yapacak. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı coşkulu geçirmek amacıyla organizasyon yapmaya çalışıyoruz. Fly 2 Troy Festivali ilk kez yapılacak. İnşallah alnımızın akıyla altından kalkarak büyük camialara ulaştırarak Türkiye'mizi tanıtmak ve Türk Hava Kurumu'muzu halkın nezdinde daha iyi yere getirmeyi istiyoruz" diye konuştu.

İlk konaklama yeri Çanakkale'de başlayacak etkinlikte uçuş rotası şu şekilde; Selçuk (Efes), Antalya (Karain), Adana (Kelaynak), Şanlıurfa (Göbeklitepe, Zeugma), Adıyaman (Nemrut), Trabzon (Sümela Manastırı), Nevşehir (Kapadokya), Eskişehir (Sushm- Havalimanı Müzesi) ve İstanbul (Haliç).

Kaynak: HÜRRİYET