Southwest Airlines, Boeing'den uçak teslimatı beklentilerini değiştirerek tahminlerde üçüncü revizyona gitti. Havayolu, 85 jetli ilk tahmininden şimdi 2024 yılında 20 uçak teslim almayı öngörüyor. Bu düşüş, 5 Ocak'ta Alaska Havayolları'nın hava panelinin patlamasıyla sonuçlanan olayın ardından Boeing'in artan düzenleyici incelemelerinin ortasında geldi.

Azalan uçak teslimatlarına yanıt olarak Southwest, işe alımların sınırlandırılması ve gönüllü izin programlarının başlatılması da dahil olmak üzere maliyet düşürme girişimlerini duyurdu. Şirket yılsonu işgücünün 2023 yılına kıyasla yaklaşık 2.000 pozisyon daha az olacağını öngörüyor. Bu önlemler, bugün piyasa öncesi işlemlerde Southwest'in hisselerinde yaşanan %9'luk düşüşün ardından geldi.

Southwest'in operasyonel düzenlemeleri, Boeing'in üretim zorluklarıyla karşı karşıya olduğu bir dönemde geldi. Federal Havacılık İdaresi (FAA) Boeing'in 737 MAX jetinin üretimini artırmasını kısıtladı ve MAX 7 ve 10 modellerinin sertifikasyonu konusunda belirsizlik devam ediyor.

Southwest CEO'su Bob Jordan, Boeing'in teslimat gecikmelerinin havayolunun 2024 ve 2025 operasyonları üzerindeki etkisine ilişkin endişelerini dile getirdi. Havayolu şirketi ayrıca 2024 yılı için işletme geliri büyüme beklentilerini revize ederek, daha önce öngörülen çift haneli artış yerine yüksek tek haneli büyüme tahmininde bulundu.

Southwest, 31 Mart'ta sona eren ilk çeyrekte 231 milyon dolar ya da hisse başına 0,39 dolar zarar bildirdi; bu rakam geçen yılın aynı döneminde bildirilen 159 milyon dolar ya da hisse başına 0,27 dolarlık zarardan daha önemli.

25 TONLUK KÜLÇE ALTIN KAÇAKÇILIĞI 25 TONLUK KÜLÇE ALTIN KAÇAKÇILIĞI

Southwest, maliyet ve kapasite sorunlarını daha fazla ele almak için dört havalimanındaki operasyonlarını durduracak. Buna ek olarak, havayolu yıllık kapasite tahminini değiştirerek, mevcut koltuk millerinin daha önce tahmin edilen %6'lık büyümeden bir düşüşle yaklaşık %4 oranında artmasını bekliyor.

Bu zorluklara rağmen, Southwest'in işletme geliri bir önceki yıla göre %10,9 artarak 6,33 milyar dolara ulaştı.