Ukrayna gizli servislerinin Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri'ne ait Tu-22M3 bombardıman uçağını yurtdışına kaçırma operasyonunun engellendiğini duyuran Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Kiev rejiminin planının detaylarını paylaştı.

FSB'den yapılan açıklamaya göre Ukrayna istihbaratı, bir Rus askeri pilota Tu-22M3 bombardıman uçağını kaçırıp Ukrayna topraklarına götürmesi için 3 milyon dolar ve İtalyan vatandaşlığı vaat etti.

FSB'de sorguya çekilen Rus pilot, tanımadığı bir kişinin kendisine Telegram'dan ulaşarak ailesine yönelik tehditlerde bulunduğunu anlattı.
'Ailemi Batı Avrupa'ya gönderme sözü verdiler'

Ukrayna tarafının planlarına göre ailesinin Türkiye'de Ukraynalı istihbaratçılar tarafından karşılanıp Moldova'ya ve oradan Ukrayna'ya gönderilmesinin öngörüldüğünü anlatan Rus pilot, Batı Avrupa sözü veren şahsın neden böyle bir plan yaptığına anlam veremediğini, Kiev rejimi temsilcileri tarafından verilen tüm vaatlerin mantıksız göründüğünü kaydetti.

Ukrayna bir gecede 35 İHA düşürdü Ukrayna bir gecede 35 İHA düşürdü

Ukrayna istihbaratının eşi için Polonya vatandaşı kartı çıkardığını ve Polonya'da bir banka hesabı açtığını belirten Rus pilot, ancak hizmet sözleşmesinin Ukrayna'da tescil edildiğine dikkat çekti.
'Nükleer silah kapasiteli uçak kaçırmamı istedi'
Şahsın öncelikle Rus hava araçlarını yakmasını ve uçaklar hakkında bilgi aktarmasını istediğini belirten pilot, daha sonra Tu-22M3 bombardıman uçağını Ukrayna'ya kaçırması karşılığında 3 milyon dolar ve İtalyan vatandaşlığı teklif edildiğini kaydetti.

Pilot, "Karşıdaki kişi, Ukrayna istihbaratından olduğunu gizlemedi bile. Bir savaş uçağını Ukrayna'ya kaçırmamı istedi, ama öyle sıradan bir uçağı değil, nükleer silah taşıma kapasiteli bir bombardıman uçağını istedi" dedi.

'NATO üyelerinin istihbarat servisleri de işin içinde'
FSB, savaş uçağı kaçırma operasyonunda NATO ülkelerinin istihbarat servislerinin de parmağı olduğunu vurguladı.

FSB'nin açıklamasında, NATO ülkelerinin istihbarat servislerinin operasyonun hazırlanmasına ve hayata geçirilmesine müdahil olduğunun açığa çıkarıldığı vurgulandı.

FSB'nin kamuoyuyla paylaştığı videoda, Rus pilot ve ailesi için düzenlenen pasaportlar ile İtalya ve Polonya'da düzenlenmiş belgeler de görüldü.

Sorguda yer alan bir FSB üyesi, "Ukraynalı istihbaratçının NATO istihbarat servislerinin dahliyle hareket ettiği aşikar. Onlar olmadan İtalya ve Polonya'daki belgeler düzenlenemezdi" ifadelerini kullandı.

2022 yazında FSB, Ukrayna Savunma Bakanlığı Ana İstihbarat Dairesi'nin NATO ülkelerinin istihbarat servislerinin gözetimi altında Rus savaş uçaklarını kaçırmak için bir operasyon planladığını gösteren belgeler yayınlamıştı. Bununla birlikte Rus karşı istihbaratı, operasyonel faaliyetler sırasında Rus Silahlı Kuvvetleri'nin bir dizi Ukrayna askeri tesisini yok etmesini sağlayacak veriler elde ederek Kiev ve Batı'nın planlarını akamete uğratmıştı.