Rusya'nın Ukrayna'yı geniş çaplı işgali Polonyalılar arasında ülkelerini savunma dürtüsünü ateşlerken, gönüllü askerlik eğitimine başvuranların beklenenden çok daha yüksek olduğu bildirildi.

Polonya ordusu, ülkenin gençlerini bir araya getirmek ve Rusya'nın olası saldırılarına karşı anavatanlarını korumak üzere eğitmek için bir girişim başlattı.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bir zamanlar Sovyet etki alanında bulunan diğer ülkelere yönelik planları olabileceği endişelerini arttırdı.

Bu endişeler arasında Polonya 198,000 kişilik ordusunu genişletme kararı aldı.

"Ordu ile Tatiller" girişimi kapsamında, çoğu yeni lise mezunu olan 18 yaş üstü kişilere temel eğitim sunan 28 günlük bir eğitim kampı düzenleniyor. Katılımcılara 6,000 zloti (1,400 euro) ödeniyor.

Yetkililer, Polonya genelinde 70 noktada gerçekleştirilen programa ilginin yoğun olduğunu söylüyor.

Savunma Bakanlığı sözcüsü Binbaşı Michal Tomczyk, Rusya'nın 2022'de Ukrayna'yı geniş çaplı işgalinin Polonyalılar arasında ülkeyi savunma dürtüsü uyandırdığını söyledi.

"İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana böyle bir tehditle karşılaşmamıştık," diyen Tomczyk, bakanlığın program için 10,000 gönüllü almayı planladığını ancak gönüllü sayısının 11,000'den fazla olduğunu söyledi.

Eğitimin sonunda gönüllüler, "canımı ya da kanımı kaybetme pahasına da olsa ... Polonya'ya sadakatle hizmet edeceğim" sözlerini içeren bir asker yemini edecek.

Gönüllüleri eğiten 18. Lomza Lojistik Alayının komutanı Albay Pawel Galazka, askeri hayatı seçenlerin profesyonel silahlı kuvvetlerin bir koluna ya da Bölgesel Savunma Kuvvetlerine katılabileceklerini ya da yedek asker olarak hazır bulunabileceklerini söyledi.

Galazka, "Ordu mümkün olduğunca çok sayıda vatandaşı eğitmek istiyor" dedi.

"Doğudan gelen tehdidi herkes biliyor."

Hibrid savaş

Rusya'nın 2014'te Ukrayna topraklarını ilk kez ele geçirmesi bölgede tedirginlik yarattı ancak başlattığı tam ölçekli işgal, Baltık Denizi'nden Karadeniz'e kadar büyük bir güvenlik seferberliğini tetikleyerek, hem ulusları hem de bireyleri bir gün silahlanma ihtimalini düşünmeye zorladı.

İsveç ve Finlandiya NATO'ya katılmak için tarafsızlıklarına son verirken, diğer ülkeler de zorunlu askerlik getirmeyi düşünüyor. Danimarka zorunlu askerlik uygulamasını kadınları da kapsayacak şekilde genişletmeyi planladığını açıkladı.

Hem NATO hem de Avrupa Birliği (AB) üyesi olan Polonya'da tehdit yakından hissediliyor. Bazı başıboş Rus füzelerinin Polonya topraklarına düştüğü de görülmüştü.

Rus hava savunma sistemleri uçak tipi bir İHA’yı imha etti Rus hava savunma sistemleri uçak tipi bir İHA’yı imha etti

Rusya'nın müttefiki olan Belarus sınırına her gün çok sayıda göçmen geliyor. Kısa süre önce bir grup, Polonyalı yetkililere saldırarak bir askeri öldürdü. Varşova, göç baskısının Rusya ve Belarus tarafından Batı'ya karşı bir hibrid savaş taktiği olarak kullanıldığını söylüyor.

Dışişleri Bakanı Radek Sikorski geçtiğimiz günlerde Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen ve Ukrayna'nın toparlanmasını konu alan uluslararası bir konferansta "Ruslar ve Belaruslular sınırımıza bir saldırı düzenledi," dedi.

Rus yetkililer, Polonya'yı daha önce de defalarca tehdit etmişti. Rusya'nın eski başkanlarından olan ve Putin'in müttefiki Dmitry Medvedev, Polonya'yı devlet olma özelliğini kaybetme riski taşıyan "tehlikeli bir düşman" olarak nitelendirmişti.

Polonya'nın kuzey sınırı boyunca, Moskova'nın yaklaşık 100 taktik nükleer savaş başlığı depoladığına inandığı Kaliningrad bölgesi yer alıyor.

Yeni eğitime katılan gönüllülerden 34 yaşındaki Magdalena Klos, Polonyalıların hazırlıklı olmaları gerektiğini söyledi.

Uzun zamandır asker olmayı hayal eden ama hayalini gerçekleştirmek için çocuklarının yeterince büyümesini beklediğini belirten Klos, çocukları şimdi 9 ve 11 yaşında oldukları için nihayet doğru zamanın geldiğini ifade etti.

"Üniforma giydiğim için gurur duyuyorum" dedi. "Ben sadece bir anne ve eş değil, aynı zamanda bir askerim." (EuroNews)