Almanya'daki Münih Havalimanı'nda 'Son Nesil' iklim eylemcileri, kendilerini uçak pistine yapıştırdı. Havalimanı yaklaşık 2 saat boyunca kapandı, polis sekiz kişiyi gözaltına aldı.

Almanya'nın güneyindeki Bavyera eyaletinin başkenti Münih'te iklim eylemcileri protesto düzenledi. Münih'teki havalimanına gelen eylemcilerden altısı, kendilerini uçak pistine yapıştırdı. Olayın ardından havalimanı kısa bir süreliğine kapatılmak durumunda kaldı, yaklaşık 60 uçuş iptal edildi, sekiz eylemci gözaltına alındı.

Somali Hükümeti, Mogadişu'da Yeni Bir Havalimanı İnşa Ediyor Somali Hükümeti, Mogadişu'da Yeni Bir Havalimanı İnşa Ediyor

Reuters haber ajansının aktardığına göre, polis sözcüsü, olaya ilişkin açıklamasında, durumun artık kontrol altında olduğunu, havalimanındaki iki pistin de kalkış ve iniş yapacak uçaklar için açık olduğunu bildirdi. Daha önce de benzer eylemlerde bulunan Son Nesil isimli iklim grubu, Münih Havalimanı'ndaki eylemi de kendilerinin gerçekleştirdiğini açıkladı. Sosyal medya platformu X'teki (eski adıyla Twitter) paylaşılan görüntülerde, eylemcilerin uçak pisti ya da asfalt yol gibi bir yerde oturduğu görüldü.

HAVALİMANI 2 SAAT BOYUNCA UÇUŞA KAPATILDI

Yapılan paylaşımlardan birinde, toplam altı kişinin iki grup halinde havalimanında farklı yerlerde oturduğu belirtildi. Eylemcilerin taşıdığı dövizlerden birinde, "Sorun hükümet, bizim tatilimiz değil" ifadeleri yer aldı. Bir havalimanı sözcüsü ise havalimanının yaklaşık 2 saat boyunca iniş ve kalkışlara kapalı kaldığını, 11 kadar uçuşun başka havalimanlarına yönlendirildiğini, halen gecikmelerin yaşanabileceğini söyledi.