İsrail ile İran arasındaki gerilim tırmanırken, birçok ülke hem İsrail'e hem de İran'a dönük seyahat uyarıları yayınladı.

İsrail'in Gazze'deki tecrit politikaları ve son olarak İran'ın Şam konsolosluğuna yönelik füzeli saldırısı, dünya genelinde endişe ve tedirginlik yaratmıştı. İran'ın bu saldırıya sert bir yanıt vereceğini açıklaması ve ABD Başkanı Joe Biden'ın İran'ın İsrail'e karşı misillemesinin an meselesi olduğunu belirtmesi, gerilimi daha da artırdı.

Henüz İran'ın İsrail'e dönük bir saldırısı gerçekleşmemiş olsa da, pek çok ülke bu potansiyel riski göz önünde bulundurarak seyahat uyarılarını yayınladı.

Avusturya Dışişleri Bakanlığı, İran, Irak ve Lübnan'a yönelik savaş ve çatışma dönemlerinde yürürlüğe sokulan en üst düzeyde seyahat uyarısını duyurdu. Bu ülkelerdeki riskin çok yüksek olduğunu vurgulayan bakanlık, vatandaşlarına bu ülkelerden uzak durmaları çağrısında bulundu. Ayrıca, Avusturya Havayolları'nın İran seferlerini askıya aldığı açıklandı.

BRUSSELS AIRLINES FİLOSUNU GENİŞLETMEK İSTİYOR BRUSSELS AIRLINES FİLOSUNU GENİŞLETMEK İSTİYOR

Almanya Dışişleri Bakanlığı da İran ile İsrail arasındaki gerilimin ani şekilde tırmanma riski olduğunu belirtti. Almanya, İran'a seyahat edilmemesi ve bu ülkede bulunanların en kısa sürede ülkeyi terk etmeleri gerektiğini açıkladı.

Hollanda Dışişleri Bakanlığı ise İsrail-Gazze sınırı ile İsrail'in Mısır, Lübnan ve Suriye sınırlarının kırmızı, diğer İsrail bölgelerinin ise turuncu seyahat tavsiyesiyle sınıflandırıldığını duyurdu. İran-İsrail gerilimi nedeniyle İsrail'deki güvenlik durumunun öngörülemediğine dikkat çeken Hollanda, İsrail'e yapılacak seyahatleri erteleme tavsiyesinde bulundu.

Fransa da vatandaşlarına İran, Lübnan, Filistin ve İsrail'e seyahat etmekten kaçınmaları çağrısında bulundu. Fransız Dışişleri Bakanı Stephane Sejourne'nin, Tahran'daki diplomatların ve ailelerinin geri dönüşlerinin başlatılması talimatını verdiği belirtildi.

Tüm bu uyarılar, İran-İsrail geriliminin bölgedeki seyahat güvenliği üzerindeki endişelerini yansıtıyor. Diplomatik çözümler aranırken, uluslararası toplum bölgedeki tansiyonun düşürülmesi için çaba gösteriyor.