İspanya, turizm gelirlerinde önemli bir artış kaydederek 2024 yılının şubat ayında rekor seviyelere ulaştı. Geçtiğimiz yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında, İspanya'nın turizm geliri yüzde 25,8 oranında artarak 6 milyar 747 milyon euroya ulaştı. Bu rakam, ülkenin 2019 yılının aynı döneminde elde ettiği turizm gelirini yüzde 44,5 oranında geride bıraktı.

İspanya'nın turizm sektöründeki bu ivmeli büyüme, ocak-şubat aylarını da kapsayacak şekilde daha geniş bir dönemde de gözlemlendi. 2024 yılının ilk iki ayında toplam turizm geliri 13 milyar 296 milyon euroya ulaştı. Bu rakam, 2019 yılının şubat ayında elde edilen turizm gelirini yüzde 42,13 oranında aştı.

JOLLY, YILIN SEYAHAT ACENTESİ SEÇİLDİ JOLLY, YILIN SEYAHAT ACENTESİ SEÇİLDİ

Özellikle şubat ayında turist başına yapılan ortalama harcamalarda da önemli bir artış görüldü. İspanya'ya gelen her turistin ortalama harcaması yüzde 8,5 artarak 1.347 euroya yükseldi. Ayrıca, turist başına ortalama gecelik harcama da yüzde 5,8 artışla 173 euroya çıktı.

Bu veriler, İspanya'nın turizm sektöründe yaşadığı canlanmanın sadece kısa vadeli değil, uzun vadeli bir trend olduğunu gösteriyor. Ülke, turizm gelirlerindeki artışla ekonomik büyümesini desteklerken, turizm sektöründeki güçlü performansıyla da uluslararası alanda dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor.