SunExpress'ten açıklama yapıldı SunExpress'ten açıklama yapıldı

Milas’ta yangın söndürme çalışmalarına destek verirken Bafa Göllü'ne düşen yangın söndürme uçağının enkazı, sudan çıkarıldı. Uçağın THK’ya teslim edilmesi için çalışmalar devam ediyor.

14 Haziran tarihinde Milas'taki yangına müdahalenin ardından Didim'deki yangına destek vermek için Bafa Gölü'nden su almak isteyen THK'ya ait yangın söndürme uçağı, yaşanan sorun sebebiyle göle düştü. Uçaktaki 2 mürettebat ve 1 görevli, çevredekiler tarafından kurtarılarak sağlık ekiplerine ulaştırıldı.

Uçağın suya gömülmesinin ardından oluşturulan ekip, dalış yaparak uçağın enkazını 14 metre derinlikte buldu. Ardından başlatılan kurtarma çalışması kapsamında, balonlarla bir miktar yüzeye çıkarılan yangın söndürme uçağı ters durumdan düz pozisyona çevrildi. Uçak daha sonra tekneler yardımıyla Milas'a bağlı Kapıkırı Mahallesi'nde sahile doğru çekilmeye başlandı. ARAS firması tarafından gönüllü olarak yürütülen kurtarma çalışmaları kapsamında, uçağın enkazı gölden çıkarıldı. Uçağın enkazının THK’ye teslim edileceği öğrenildi.