İngiltere merkezli bütçeli hava yolu şirketi EasyJet, CEO değişikliği yapacağını açıkladı. 2017 yılından bu yana EasyJet'in CEO'su olarak görev yapan Johan Lundgren, 2025'in başında görevinden ayrılacak. Lundgren’in yerine, şirketin mevcut Mali İşler Direktörü Kenton Jarvis geçecek. Jarvis, 2022 yılından bu yana EasyJet bünyesinde görev yapıyor.

Johan Lundgren, EasyJet'te geçirdiği dönemde şirketi birçok zorlu süreçten geçirdi. Özellikle koronavirüs krizinin havacılık sektörünü derinden etkilediği dönemde liderlik eden Lundgren, şirketin yalnızca karlı rotalara odaklanmasını sağlayarak önemli bir stratejik değişiklik gerçekleştirdi. Yüksek vergiler ve havalimanı maliyetleri nedeniyle Almanya pazarından çıkma eğiliminde olan EasyJet’i yeniden Almanya pazarına kazandırdı.

Lundgren’in görev süresi boyunca, EasyJet’in operasyonel verimliliğini artırma ve maliyetleri optimize etme konusundaki çabaları dikkat çekti. Şimdi ise, Lundgren’in sene sonuna kadar Kenton Jarvis'in geçiş sürecini organize etmesi bekleniyor. 58 yaşındaki Johan Lundgren'in, görevini devretmesinin ardından EasyJet’in geleceği için önemli bir dönem başlayacak.

Kenton Jarvis, EasyJet’te CEO görevine başlarken, birinci önceliği şirketin mali hedeflerini gerçekleştirmek olacak. Jarvis, daha önceki kariyerinde de önemli pozisyonlarda görev aldı. Pricewaterhouse Coopers, Adidas ve Airtours Holidays gibi prestijli firmalarda çalışmış olan Jarvis, aynı zamanda Lundgren gibi TUI'de de görev yaptı.

EasyJet Yönetim Kurulu Başkanı Stephen Hester, Lundgren’e şirketin geçirdiği zorlu dönemlerde gösterdiği liderlik için teşekkür ederek, "Johan’ın liderliğinde, EasyJet birçok engeli aşarak güçlü bir performans sergiledi. Kenton Jarvis’in de aynı başarıyı devam ettireceğine inancımız tam" dedi.

WestJet filosunu yeni uçaklarla genişletiyor WestJet filosunu yeni uçaklarla genişletiyor

EasyJet, Avrupa’nın en büyük düşük maliyetli hava yollarından biri olarak, yeni CEO’su Kenton Jarvis ile gelecekteki büyüme ve gelişim hedeflerini gerçekleştirmeyi planlıyor. Jarvis, yeni rolünde şirketin mali yapısını güçlendirmek ve operasyonel başarıyı sürdürmek için çalışacak. Bu liderlik değişikliği, EasyJet’in stratejik hedeflerine ulaşmasında önemli bir adım olacak.