İsviçre'deki havacılık şirketinin mucizevi uçağı SiriusJet tanıtıldı, Hidrojen ile çalışıyor ve bulaşık makinesi kadar gürültü çıkarıyor.

İsviçre’deki bir havacılık şirketi, göz alıcı ve çevre dostu bir yenilikle karşımıza çıktı. Bu uçak, dünyanın ilk hidrojen ile çalışan lüks VTOL (dikey kalkış yapabilen) uçağı SiriusJet. Tam bir teknoloji harikası olan bu uçak, tam dolu bir yakıt tankıyla 1850 km mesafe kat edebiliyor ve bunu sadece 500 dolarlık yakıt maliyetiyle yapıyor. Hem de sessiz bir şekilde. Peki bu nasıl mümkün oluyor? İşte detaylar…

Dünyanın ilk hidrojen ile çalışan uçağı SiriusJet, sadece bulaşık makinesi kadar gürültü çıkarıyor
Hidrojen ile çalışan bu uçak, Helikopterlere göre yüzde 90 daha az gürültü üretiyor ve 100 metre mesafede bulaşık makinesi kadar az ses çıkarıyor. Bu sayede, topluluklara yakın yerlerde bile kimseyi rahatsız etmeden uçabiliyor. SiriusJet’in itki sistemi de oldukça yenilikçi. Tam 28 kanallı bir sistemle donatılmış ve bu sistem gürültü emisyonlarını büyük ölçüde azaltıyor.

TAV Havalimanları 2. Çeyrek rakamlarını açıkladı TAV Havalimanları 2. Çeyrek rakamlarını açıkladı

Kanatlar boyunca yerleştirilen 20 fan ve uçak burnunda bulunan 8 fan, ayrı ayrı elektrik motorları tarafından çalıştırılıyor. Bu mühendislik harikası sayesinde uçak, hem çevreci hem de sessiz bir şekilde yol alabiliyor. SiriusJet, dikey kalkış ve iniş yeteneğine sahip. Doğrudan ve nokta noktaya uçuş deneyimi sayesinde, yolcular istedikleri yerlere inebiliyorlar.

Ayrıca, uçak 30 bin feet yüksekliğe çıkabiliyor ve 520 km/s seyir hızına ulaşabiliyor. Yani, hem helikopter gibi kalkıp iniyor hem de uçak kadar hızlı gidiyor. Peki uçak ne kadar güvenli? SiriusJet bu konuda da çok iddialı. Gövde paraşüt sistemi, olası bir acil durumda otomatik olarak devreye giriyor ve güvenliği neredeyse tamamen sağlıyor. Bu sistem, uçmaktan çekinen yolcuların bile kendini rahat ve güvende hissetmesini sağlıyor.

Sirius, 2025 yılında iki yeni sıfır emisyonlu Sirius Business Jet ve Sirius Millenium Jet uçak modelini piyasaya sürmeyi planlıyor. Sirius Business Jet, üç yolcu kapasiteli ve özel jet ihtiyaçlarına yönelik olacak. Sirius Millenium Jet ise beş yolcu kapasiteli ve 1000 km menzile sahip ticari uçuşlar için tasarlanacak. (ShiftDelete)