Avustralya'da 51 kişinin yaralandığı uçak kazasıyla ilgili, "bir uçuş görevlisinin yanlışlıkla pilot koltuğundaki bir düğmeye bastığı, bunun da uçağın burnunu aşağıya doğru ittiği" bildirildi.

ABD'li uçak üreticisi Boeing, Avustralya'da bir uçuş sırasında 51 kişinin yaralandığı kaza sonrası, B787 Dreamliner kullanan havayolu şirketlerine, pilotların koltuklarını kontrol etmeleri gerektiğini söyledi.

Şirketten yapılan açıklamada, "B787 operatörlerine 2017 yılında yayınlanan ve uçuş güvertesi koltuklarındaki anahtarların incelenmesi ve bakımına yönelik talimatları içeren bir servis bültenini hatırlatarak ihtiyati tedbir aldık." denildi. 

Olayla ilgili soruşturmanın desteklendiği belirtilen açıklamada, "LA800 sefer sayılı uçuşla ilgili soruşturma devam ediyor ve olası bulguları soruşturma makamlarına havale ediyoruz." ifadesine yer verildi. 

Şili-Brezilya havayolu şirketi Latam Airlines, "devam eden soruşturmayı desteklemek amacıyla yetkililerle koordinasyon içinde çalışmaya devam ettiğini" duyurdu. 

"Yanlışlıkla düğmeye basıldı"

Wall Street Journal, "bir uçuş görevlisinin yanlışlıkla pilot koltuğundaki düğmeye bastığını, bunun da uçağın burnunu aşağıya doğru ittiğini" bildirdi.

UÇAKLAR SABİHA GÖKÇEN'DEN KUŞ SÜRÜSÜNE TAKILDI UÇAKLAR SABİHA GÖKÇEN'DEN KUŞ SÜRÜSÜNE TAKILDI

Sydney-Auckland seferini yapan 263 yolcu ve dokuz mürettebatın bulunduğu Latam Havayollarına ait uçakta, inişe geçtiği sırada güçlü bir sarsıntı yaşandı. 

O sırada yolcular Avustralya'dan Yeni Zelanda'ya seyahat eden uçağın tavanına doğru fırladı.

Olayda en az 51 kişi yaralandı. Yolculardan bazıları inişten sonra hastaneye kaldırıldı. 

Uçakta bulunan yolculardan bazıları kaza sırasında "bazı çatı panellerinin kırıldığını" söyledi. 

Auckland'dan Şili'nin başkenti Santiago'ya uçması planlanan uçağın seferi iptal edildi ve salı günü için yeni bir uçuş planlandı.