TUSAŞ EFES TATBİKATI'NDA GÖVDE GÖSTERİSİ YAPACAK TUSAŞ EFES TATBİKATI'NDA GÖVDE GÖSTERİSİ YAPACAK

NASA ve Boeing, Pazartesi günü Uluslararası Uzay İstasyonu'na gerçekleştirilecek mürettebatlı bir uçuş testi görevi için yoğun bir hazırlık sürecine girdi. Bu görev, NASA'nın Ticari Mürettebat Programı kapsamında Boeing'e ait Starliner uzay aracının ilk mürettebatlı uzay uçuşu olacak.

Starliner uzay aracının 6 Mayıs Pazartesi günü Doğu saatiyle 10.34'te United Launch Alliance Atlas V roketiyle Florida'daki Cape Canaveral Uzay Üssü'nden fırlatılması planlanıyor. Bu kritik adım, uzay aracının performansını ve güvenilirliğini test etmek için büyük önem taşıyor.

Uçuş testi, Starliner uzay aracını ve alt sistemlerini test etmek üzere NASA astronotları Butch Wilmore ve Suni Williams'ı yaklaşık bir haftalığına uzay üssüne taşıyacak. Bu görev, insanlı uzay uçuşlarının güvenliğini ve verimliliğini artırmak amacıyla büyük bir öneme sahip.

NASA, Ticari Mürettebat Programı'nın yörüngedeki laboratuvarına yönelik dönüşümlü görevler için Starliner'ı kullanma yolunda büyük adımlar atmaya devam ediyor. Starliner'ın 8 Mayıs Çarşamba günü Doğu Saatiyle 12.48'de uzay istasyonunun Harmony modülünün ön kapısına kenetlenmesi planlanıyor. Bu, uzay aracının istasyona başarılı bir şekilde bağlanmasıyla birlikte görevin bir sonraki aşamasına geçileceğini işaret ediyor.

Boeing ve NASA, bu önemli görevde başarılı bir şekilde işbirliği yaparak insanlı uzay keşiflerinde yeni bir döneme öncülük etmeyi amaçlıyor. Uzay aracının ve mürettebatının güvenli bir şekilde istasyona ulaşması ve görevin başarılı bir şekilde tamamlanması için ekipler, titizlikle hazırlıklarını sürdürüyor.