Aselsan’ın geliştirdiği ve savaş uçaklarına nesil atlatacak MURAD-100A AESA Uçak Burun Radarı, daha piyasaya çıkmadan alıcı buldu.

MURAD-100A AESA Burun Radarı, geçen yıl Akıncı TİHA’ya entegre edilmişti. Milli burun radarı ile ilk test uçuşu da Özgür projesi çerçevesinde modernize edilen F-16 ile 15 Şubat tarihinde gerçekleştirilmişti.

Aselsan’ın öz kaynakları ile yürüttüğü projede, seri üretim aşamasına gelindi. Başlatılan uçak üstü testlerin sürdüğü belirtildi.

YERLİ UÇAKLARA ENTEGRE EDİLECEK

Milliyet’in edindiği bilgilere göre; insansız muharip uçak Kızılelma’ya takılacak radar MURAD-200A olacak. MURAD-100A ile ilk uçuşlarına başlaması planlanan Kızılelma platformunun nihai radarının düşük görünürlük özelliğini de barındıran MURAD-200A olması planlanıyor. Milli muharip uçak Kaan için planlanan en gelişmiş versiyon MURAD-600A KAAN AESA Burun Radarının ise ön tasarım dönemi tamamlandı ve kritik tasarım faaliyetlerine başlandı. Radar, Hürjet, Anka 3 ve Kızılelma’da da kullanılacak.

Hitit, IATA Havayolu Perakendeciliği Olgunluk Endeksi'nde Dünya Lideri! Hitit, IATA Havayolu Perakendeciliği Olgunluk Endeksi'nde Dünya Lideri!

İHRACAT GÖRÜŞMELERİ BAŞLADI

Az sayıda ülkenin ürettiği AESA Burun Radarı özelinde küresel pazar büyüklüğünün yıllık beş milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Aselsan’ın 2023 Faaliyet Raporu’nda, “Bir taraftan AESA Burun radarlarımızın envantere kazandırılmasına ve sahada etkin olarak kullanılmasına günleri sayarken diğer taraftan çeşitli Orta Doğu ve Asya ülkelerinden radarımıza olan ilgi her geçen gün artmaktadır. Söz konusu müşteriler, radarımızı hem Türkiye’den tedarik ettikleri İHA’larımızın üzerinde hem de kendi uçakları üzerinde görmek istemektedir. Burun radarlarımızın ihracatına yönelik görüşmeler artarak devam etmektedir” denildi. Aselsan’ın Deniz Kuvvetleri uçakları için geliştirdiği gözetleme radarında da son aşamaya gelindi.

AESA YETENEKLERİ

- AESA Uçak Burun Radarının otomatik tanıma - Çoklu hedef takibi - Yer haritalama - Mesafe ölçümü - Otomatik irtifa belirleme - SAR ile bulut altı gözetleme - Yapay zeka destekli algoritmalar ile otomatik hedef sınırlama - Geniş bantta radar spektrumu izleme (ESM) - Yönlü elektronik karıştırma (ECM) - Mühimmata daha etkin güdüm kazandırma.

GÖRÜŞ ÖTESİ FÜZE GÜDÜMÜ

AESA radarlar, teknolojileri gereği bir çok fonksiyonu eş zamanlı olarak bir arada yerine getirebiliyor. ASELSAN AESA Burun Radarı; eş zamanlı hava-hava ve hava-yer görevleri, çok sayıda hedef tespiti/takibi, görüş ötesi füze güdümü, yüksek çözünürlüklü yer görüntüsü oluşturma ve elektronik harp fonksiyonları ile uçaklara çok büyük yetenek kazanımı sağlayacak. ASELSAN, Hava Kuvvetlerinin olmazsa olmaz parçası olan ve 10 yıl önce çalışmaları başlayan AESA Uçak Burun Radarı geliştirme sürecini, Savunma Sanayii Başkanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığının desteği ile beş yıl kadar kısa sürede tamamladı.

RADARIN BİRİNCİ LİGİ

AESA radarını üretme teknojisine sahip ülkeler arasında ABD, İngiltere, Fransa, Çin, Rusya, İsveç, Güney Kore ve Japonya yer alıyor. Türkiye, Aselsan’ın geliştirdiği milli radar ile bu alanda da birinci lige çıkmış oldu.

Kaynak: MİLLİYET