21 milyon yolcunun katıldığı bir anketle belirlenen 2024 Dünya Havayolu Ödülleri'nde Türk Hava Yolları, Avrupa'nın En İyi Havayolu seçilerek yedinci sırada yer aldı.

Güler yüzlü kabin ekibi, uçak içi atıştırmalıklar ve güzel bir film seçkisi uçakta geçirilen saatleri daha katlanılabilir hale getirebilir. Peki, en iyi uçak içi deneyimi için hangi havayolunu seçmelisiniz?

100 ülkede 350'den fazla farklı havayoluyla uçan ve 21 milyondan fazla yolcunun oyladığı anketle belirlenen 2024 Dünya Havayolu Ödülleri bu deneyimleri en iyi sunan havayolu şirketini seçti.

İlk 10'a üç Avrupalı havayolu girerken, kazananlar arasında Orta Doğulu ve Asyalı taşıyıcılar öne çıktı.

Ödüller İngiltere merkezli derecelendirme kuruluşu Skytrax tarafından düzenleniyor.

Qatar Airways en iyi şirket seçildi
Singapur Havayolları'nı az farkla zirveden indiren Qatar Airways, 2024 Yılının Havayolu Şirketi oldu. Katar'ın bayrak taşıyıcısı, ödüllerin 25 yıllık tarihinde sekizinci kez birinciliğe layık görüldü.

Yolcular, Orta Doğulu havayolu şirketini konforu, lezzetli yemekleri, film seçkisi, sıcak servisi ve modern uçak filosuyla birinci sıraya yerleştirdi.

Havayolunun Avustralya, Asya, Avrupa, Orta Doğu, Afrika, Kuzey Amerika ve Güney Amerika'daki 341 havalimanını kapsayan geniş erişimi sayesinde birçok küresel varış noktasına kolayca ulaşıyor.

Qatar Airways, birinci sıraya yerleşmenin yanı sıra Dünyanın En İyi Business Class'ı, Dünyanın En İyi Business Class Salonu ve Orta Doğu'nun En İyi Havayolu ödüllerini de kazandı.

AJet İstanbul-Üsküp seferlerine başladı AJet İstanbul-Üsküp seferlerine başladı

Türk Hava Yolları 7. sırada
İlk beşe hiçbir Avrupalı havayolu giremezken, Singapur Havayolları ikinci sırada yer aldı ve onu BAE'li Emirates, Japon ANA All Nippon Airways ve Hong Kong merkezli Cathay Pacific takip etti - ki bu havayolları aynı zamanda Dünyanın En Temiz Havayolu ödülünü kazandı.

Türk Hava Yolları (THY) yedinci sırada yer alarak Avrupa'nın En İyi Havayolu Şirketi oldu. Dünyadaki en fazla havayolu şirketi arasında yer alan ve 300'den fazla noktaya uçan THY, yemekleriyle de En İyi Business Class İkram Servisi ödülüne layık görüldü.

Doğu Asya ve Orta Doğu havayolları da ilk 10'da yer alırken, Japan Airlines altıncı, Tayvanlı EVA Air ise sekizinci sırada yer aldı.

Air France-KLM Grubu dokuzuncu sırada yer alarak Avrupa'nın önde gelen havalimanı gruplarından biri oldu. Air France ayrıca Dünyanın En İyi First Class İkram Servisi, En İyi First Class Özel Yolcu Salonu İkramı (Paris Charles de Gaulle Havalimanı'nda) ve Batı Avrupa'nın En İyi Havayolu ödüllerini kazandı.

Swiss International Air Lines ilk 10'u tamamlarken, Zürih Havalimanı'ndaki Dünyanın En İyi First Class Özel Yolcu Salonu dalında ikinci oldu.

İlk 10'a hiçbir Kuzey Amerika havayolu girememiş olsa da, Delta Air Lines özenli personeli sayesinde bölgedeki en iyi havayolu olarak açıklandı.

2024'ün en ekonomik havayolları şirketi
Skytrax ayrıca 2024 için en iyi ekonomik havayollarını da sıraladı. Avrupalı taşıyıcılar listenin altısını oluşturuyor.

Malezyalı düşük maliyetli havayolu şirketi AirAsia üst üste 14. kez zirvede yer alırken, onu Singapurlu Scoot, İspanyol Volotea, Suudi Flynas ve Fransız Transavia izledi.

İlk 10'da ayrıca Hindistan'dan IndiGo, İspanya'dan Vueling, Letonya'dan airBaltic, İspanya'dan Iberia Express ve İrlanda'dan Ryanair yer alırken easyJet 11. sırada kaldı.